Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Dev Birleşme

Dev Birleşme

Orta Avrupa'nın önde gelen petrol ve doğalgaz devi OMV ile Türkiye'nin en büyük enerji şirketi Petrol Ofisi'nin ortaklığı sonuçlandı.

Toplantıda konuşan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, bundan sonra Petrol Ofisi'ni petrol ve gaz konularında arama, üretim ve rafinasyonu da içeren uluslararası bir boyuta taşımak ve bölgesel güç haline getirmek istediklerini bildirdi. 2000 yılında Özelleştirme İdaresinden alınan Petrol Ofisinin ortaklarından İş Bankası 2005 yılından ortaklıktan ayrılmıştı.

Avusturyalı OMV’nin ,Doğan Holding bünyesinde faaliyet gösteren Petrol Ofisinin yüzde 34’ünü , 1milyar 54 milyon dolar değerle satın alması sonrasında POAŞ’ın piyasa değeri 3.1 milyar dolara yaklaşıyor. Ayrıca satış sonrasında Doğan Holding’in şirkette yüzde 86.7 olan payı da yüzde 52.7’ye gerileyecek.

Eşit Ortaklık

Sekiz kişiden oluşacak olan yönetim kurulunun 4 üyesini OMV, 4 üyesini de Doğan Holding belirleyecek. Yönetim kurulu başkanı Doğan Holding tarafından  , başkan yardımcısı da OVM tarafından atanacak.Buna göre iki şirket de yönetimde eşit söz hakkına sahip olacak.

Peşin Ödenecek

İMKB’ye gönderilen açıklamaya göre ödeme peşin yapılacak. Açıklamada, iki şirketin Türkiye’de bir rafineri yatırımının yanı sıra Ortadoğu ve Kafkaslar’da arama üretim ve dağıtım işbirliği yapacakları kaydedildi.

Dev Şirket

OMV, Avusturya’nın borsada işlem gören en büyük sanayi kuruluşu. Şirket, 13 ülkede rafinaj ve pazarlama konusunda 2008’e kadar pazar payını yüzde 20’ye çıkarmayı hedefliyor. Sondaj ve üretim alanında ise şirket beş kıtada 18 ülkede faaliyet gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir