Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Demirdöküm 211 milyon euroya Vaillant’ın oldu

Koç Holding, grup şirketlerinden Demirdöküm’deki yüzde 72,56 oranındaki hissesini 211 milyon euroya Alman Vaillant’a sattı. Anlaşmanın 291 milyon euroluk şirket değeri üzerinden gerçekleştiği belirtilirken, hisse satış sözleşmesinin Rekabet Kurulu’nun onayından sonra yürürlüğe gireceği bildirildi. Vaillant’ın geri kalan hisselere de talip olduğu belirtilirken, Koç Holding’den borsaya yapılan açıklamada, hisse devir sözleşmesinde çağrıda bulunma yükümlülüğü konusunda herhangi bir hüküm bulunmadığını bildirildi.
YARIM ASIRLIK ŞİRKET

Demirdöküm hisselerinin yüzde 72.56’sının Vaillant’a satışıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Demirdöküm’ü Vaillant gibi kendi alanında başarılı bir şirkete devrettiğimiz için içimiz çok rahat’’ dedi. Koç, 2002 yılında oluşturdukları stratejik plan çerçevesinde hızlı büyümeyi, kârlılıklarını artırmayı, yurtdışı gelirlerini istikrarlı bir biçimde yükseltmeyi ve içinde bulundukları her sektörde lider ya da liderin en yakın takipçisi olmayı hedeflediklerini hatırlattı.

Bu hedefleri doğrultusunda bazı sektörlerden çekilerek diğerlerinde odaklanmayı tercih ettiklerini, geçtiğimiz yıllarda Yapı Kredi, Tansaş ve Tüpraş olmak üzere 3 büyük satın alma gerçekleştirdiklerini belirten Koç, topluluğun gelecekteki pozisyonu açısından bu kuruluşların getirilerini şimdiden görmeye başladıklarını söyledi. Demirdöküm ve Vaillant şirketlerinin birlikteliğini de bu planları doğrultusunda hayata geçirdiklerini dile getiren Koç, Demirdöküm’ün sektöründe yarım asrı geride bırakmış ‘’ilk ve tek şirket’’ unvanına sahip olduğunu, faaliyet gösterdiği 53 yıl boyunca Avrupa’nın önde gelen başarılı şirketleri arasında yer aldığını kaydetti. Alman kökenli Vaillant’ın ise ısıtma sektöründe birçok ilke öncülük ettiğini vurgulayan Koç, iki şirketin işbirliğinin kendileri için birçok açıdan büyük önem taşıdığını söyledi.

YENİ BİR SEKTÖR YOK

Koç, yüzde 72.5’lik hissenin satışından elde edilecek gelirin hangi alanlarda kullanılacağı konusunda ise şunları söyledi: ‘’Odaklandığımız sektörleri biliyorsunuz. Bunun dışına çıkmak gibi bir durumumuz şu anda yok. 5 tane sektörümüz var” dedi. Vaillant

CEO’su Claes Göransson ise, Vaillant’ın 10 binden fazla kişiye istihdam sağladığına ve geçen yıl 2 milyar euro gelir elde ettiğine işaret ederek, sektörde lider olduklarını, dünya piyasasının yüzde 21’ine sahip bulunduklarını ve Demirdöküm ile üstünlüklerinin artacağını söyledi. İşbirliği ile ürün geliştirme ve Ar-Ge’de know-how transferi sağlayacaklarını, kendi kaynaklarını Demirdöküm’e aktaracaklarını belirten Göransson, “Demirdöküm ismi kalacak mı?’’ şeklindeki soruya, ‘’Kesinlikle… Demirdöküm çok güçlü bir marka ve bu olacak’’ yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir