Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Dell Eski Günlerine Dönmenin Yolarını Arıyor

 Türkiye pazarındaki konumunu güçlendirmek için kolları sıvayan Dell, marka bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalara hız verdi. Türkiye’de bir süredir pazar kaybı yaşayan şirket, yedinci sıraya kadar gerileyen konumunu önceki yıllarda olduğu gibi ilk üçe taşımayı hedefliyor. Dell 2.0 adlı 3 milyon dolarlık yatırımlarıyla servis kalitesini de artıran Dell, yeni ürünleri ve stratejisiyle son kullanıcılar, büyük kurumlar ve KOBİ’lerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Vekaleten Dell Türkiye genel müdürlük görevini yürüten Dell Gelişen Pazarlar Kurumsal Satış Müdürü Gareth Williams, Dell’in büyüyen pazarlar içinde değerlendirilen Türkiye’ye odaklanma kararı aldığını söyledi. Şirketin önceki yıllarda Türkiye pazarında ilk sıralarda yer aldığını belirten Williams, bu konuma ulaşmak için yatırımlarına hız verdiklerini ifade etti. Dell’in Türkiye’de marka bilinirliğinin az olmadığını ancak zaman içinde farklı sebeplerle rekabetin gerisinde kaldıklarını aktaran Williams, bu açığın yeni strateji ve ürünleriyle kapanacağını kaydetti. Türkiye’de olduğu gibi birkaç başka ülkede daha pazar kaybı yaşadıklarının altını çizen Williams, bu kapsamda kurumsal ürün ve çözümlere odaklanma kararı aldıklarını belirtti. Gareth Williams şöyle devam etti: “Türkiye’de ilk çeyrek sonuçlarına bakıldığında yüzde 4 oranında bir pazar payına sahip olduğumuzu görüyoruz. Dell olarak dünyanın birçok ülkesinde, hatta Türkiye’nin yakınındaki ülkelerde de önemli başarılara imza attık. Türkiye’de son yıllarda gerileyen konumumuzu eski durumuna nasıl getireceğimize dair yoğun çalışmalar yürüttük. Bilindiği gibi bir süre önce Türkiye için 3 milyon dolarlık bir yatırım yapacağımızı duyurmuştuk. Dell olarak gelişen pazarlar segmentine büyük önem veriyoruz. Türkiye de bu segmentin içinde ayrı bir yere sahip. Dell 2.0 adlı yatırımımız ile servis kalitemizi artırıyoruz. Bu kapsamda, dünyanın başka ülkelerindeki deneyimi Türkiye’ye taşıyoruz. Artık kullanıcılar teknik destek konusunda sıkıntı yaşamayacaklar.” 

 

KOBİ’lere yeni iş modeli 

Yeni stratejileri doğrultusunda işi, son kullanıcı, kurumsal müşteriler ve bu ikisinin ortasında yer alan KOBİ’ler şeklinde konumladıklarını vurgulayan Williams, konuya ilişkin şu bilgileri verdi: “Son kullanıcılar gelen talepler doğrultusunda bu yıl içinde yeni ürünlerle tanışacaklar. Dell ürünleri artık daha kolay ulaşılabilir hale gelecek. Kurumsal tarafta ise bu alana odaklı çalışan bir ekibimiz var. Kurumsalda misyonumuz teknolojiyi basitleştirmek. Şirketler teknolojilerin karmaşık olduğundan şikayetçi. Dell açık standart teknolojileri kullanarak ilerliyor. Kullanıcılarımıza Dell ürünlerini tercih ederek daha az bütçeyle kazançlarını artırabileceklerini kanıtlamaya çalışıyoruz. Bunu da sanallaştırma gibi basitleştirilmiş ve standartlaştırılmış teknolojiler kullanarak yapıyoruz. Bu iki segmentin tam ortasında konumlandırdığımız KOBİ’lerde ise yeni bir iş modeli yerleştiriyoruz. Bu iş modeli üzerinde çalışmalarımız devam ediyor, bunun ayrıntılarını ileriki dönemlerde göreceğiz. Dell olarak müşterilerimizin gereksinimlerini algılamaya çalışıyoruz. Şirketler işlerini büyütmek için çünkü BT’yi kullanmaları gerektiğini biliyor. Ancak doğru kararı verip vermediklerinden emin olamıyorlar. Küçük şirketlerde hatanın getirdiği sonuç, büyük şirketlere göre daha sarsıcı olabiliyor. KOBİ’lere yaklaşımımız, neyi başarmaları gerekiyorsa ona yardımcı olmak şeklinde. Bu paralelde şirketleri doğru ürün seçmeleri için yönlendirmeye çalışıyoruz.”

Kaynak: BThaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir