Finans, Muhasebe, Vergi...
Yönetim ve Organizasyon

Dış Kaynak Kullanımında Stratejik Riskler

Dış kaynak kullanımı, büyük fırsatlar sunmasının yanında birtakım riskleri de beraberinde getirir. Bu riskleri şu şekilde ele almak mümkün:

·  
Dışardan kullanılan kaynak kötü olduğunda, kötü kalitede ürünler verdiğinde firmanızın zararı da çok büyük olur. Bunun acı deneyimini yaşayan bir çok Amerikan firması, üretimde ürünün temelini oluşturan parçalar dışındakileri dışarı yaptırdı, fakat daha önce yakaladıkları kaliteyi kaybetti.

·  
İşletmeler, farklı yeteneklere sahip kişilerle çeşitli faaliyetlerde etkileşim olduğunda, yeni bakış açılarına ve yeni çözümlere ulaşacaklarına inanıyorlar. Bununla birlikte, işletme dış kaynak kullanmak yerine, bu işi kendi bünyesinde uzman kişilerce gerçekleştirirse, çalışanların bilgi düzeyi daha da artacak ve yaratıcılığın getirisi çok daha fazla olacaktır.

·   Dış kaynak bu riskleri taşımasına rağmen işletmeye getirisi çok daha fazla. Önemli olan dış kaynağın doğru alanda, doğru şekilde ve doğru zamanda kullanılması. Bu durumda, risk oranı oldukça düşük seviyelerde kalacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir