Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Conforama Turkiye yi neden terketti?

Türkiye’ye 50 mağaza açma hedefiyle gelen Fransız mobilya ve ev ürünleri markası Conforama, 1 yıl dolmadan gitti.
İsveçli Ikea’nın rakibi Fransız mobilya ve ev ürünleri markası Conforama, büyük ümitlerle girdiği Türkiye’den çıkıyor.
21 Mart 2013’te İstanbul Ümraniye’de ilk mağazasını açan Avrupa devi Conforama, Türkiye’de istediği performansı gösteremeyince çekilme kararı aldı. 3.3 milyar euro cirolu Fransız şirketin, Türkiye macerası böylece 1 yıldan kısa sürmüş oldu.

CEO çok iddialıydı
Geçen yıl ilk mağazasını Ümraniye Carrefour Alışveriş Merkezi’nde açan Conforama’nın perakende devlerinin iştah kabarttığı Türkiye pazarında büyük hedefleri bulunuyordu.
Avrupa’da toplam 265 mağazası olan şirket, Türkiye’de Ankara, Antalya, İzmir, Bursa ve Adana’ya da yayılarak, 5 yılda 50 mağazaya ulaşmayı planlıyordu. Açılış için İstanbul’a gelen Conforama Grubu’nun CEO’su Thierry Guibert, Türkiye pazarıyla iddialı hedefler belirlemişti.
Guibert, şunları kaydetmişti:
“Türkiye pazarına girmek için 2 yıldır araştırma yapıyoruz. Pazara girmekte geç kaldığımızı düşünmüyoruz. Ikea’dan farklıyız. Müşteriye daha yakın ve daha uygun fiyatlarla ulaşıyoruz. Başarıyı, diğer birkaç Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Türkiye’de de yakalamak niyetindeyiz. Ankara, Antalya, İzmir, Bursa ve Adana gibi büyük şehirlerde de mağazalar açmayı hedefliyoruz.”
Türkiye’de 5 yılda 50 mağazaya ulaşmayı planladıklarını söyleyen CEO Guibert, “Mağaza başına 3-4 milyon euro yatırım yaparak ortalama 3 bin 500 metrekarelik mağazalar açacağız. Bir mağazadan elde ettiğimiz ortalama ciro 15 milyon euro” açıklamasını yapmıştı.

Ayda 10 milyon ziyaretçi geziyor
– Türkiye’den çıkan Conforama, Fransa dışında İspanya, Portekiz, Hollanda, İtalya, İsviçre, Hırvatistan ve Lüksemburg’da faaliyet gösteriyor.
– Şirketin toplam 265 mağazası var. Bunların 200’ü Fransa’da bulunuyor.
– Conforama’yı her ay 10 miyon kişi ziyaret ediyor.
– Conforama’nın cirosu 3.3 milyar euro.
– Fransız devin tüm dünyada toplam çalışan sayısı 54 bin 800.

‘Kapatıyoruz’ izdihamı
</DIV>Türkiye pazarından ayrılmaya hazırlanan Conforama, elinde kalan stokları bitirmek için ‘Kapanıyoruz, tüm ürünlerde yüzde 50 indirim’ sloganıyla kampanya başlattı. Fransız şirketin bu kampanyası Ümraniye Carrefour Alışveriş Merkezi’ndeki mağazasında izdihama neden oldu. Geceden mağaza önünde sabahlayanlar, uzun kuyruklar oluşturdu. Bu haftasonuna kadar sürmesi beklenen kampanyada oturma grupları, yemek ve yatak odası takımları gibi pek çok mobilya çeşidinin yanı sıra dekorasyon malzemeleri ve elektronik aletler de yer alıyor.

 

Kaynak: gazetevatan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir