Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Coca Cola’da satışlar arttı

image

imageCoca-Cola İçecek (CCİ), yılın ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre net satış gelirlerini yüzde 12, net kârını ise yüzde 28 arttırdı. Türkiye, Pakistan, Orta Asya ve Ortadoğu’da 10 ülkede 20 fabrika ile faaliyet gösteren CCİ’nin Üst Yöneticisi Michael A. O’Neill, CCİ’nin net satış gelirinin 2.224 milyon TL, net kârının ise 239.3 milyon TL olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Coca-Cola İçecek CEO’su Michael A. O’Neill, CCİ’nin 2010 yılı üçüncü çeyreğinde hız kazanan büyüme sonrası, ilk 9 ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre net satış gelirlerinin %12, net karın ise %28 arttığını açıkladı.

Türkiye, Pakistan, Orta Asya ve Orta Doğu’da 10 ülkede 20 fabrika ile faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek’in CEO’su Michael A. O’Neill, ilk 9 ayı değerlendirdiği açıklamasında; 2010 yılında tüm önemli pazarlarda çok başarılı sonuçlar elde ettiklerini vurguladı. 2010’un ilk 9 ayında CCİ’nin net satış geliri 2.224 milyon TL, net karı ise 239,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

CCİ CEO’su Michael O’Neill 2010 üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “3. çeyrekte hem Türkiye’de, hem de uluslararası operasyonlarda net satışlarımızı satış hacminin üzerinde, FAVÖK’ü ise net satışlarımızın üzerinde büyütmeyi başardık. Yaz sezonuna kapasite yatırım programımızı tamamlamış, birçok ürün yeniliğini hayata geçirmiş ve önemli miktarda ek soğutucu yerleştirmiş olarak girdik. İyileşen makroekonomik şartlar da bu güçlü sonuçları elde etmemize katkıda bulundu.

Türkiye satış hacmi, tüm kategorilerdeki güçlü büyüme ve başarılı geçen ramazan ayı sayesinde arttı. Aynı dönemde uluslararası operasyonların satış hacmi ise gazlı içeceklerdeki güçlü toparlanma, Orta Asya’da artan tüketici güveni ve mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklığı nedeniyle artış gösterdi. Pakistan satış hacmi ise ülke tarihinin en büyük sel felaketlerinden birinin yaşanmasına rağmen değişmeyerek sabit kaldı. Coca-Cola Sistemi olarak felaketin ilk gününden itibaren acil yardım çalışmalarına destek verip bugüne kadar 1 milyon doların üzerinde yardım sağladık.”

Kriz süresince maliyetleri doğru yöneterek, üretime olumlu katkı sağladıklarını açıklayan O’Neill, bu sayede ilk dokuz ayda başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirtti. Ekonomik koşullar iyileştikçe, iş modelinde gerekli ince ayarları yaparak hacim ve satışlarda güçlü büyüme kaydetmeye devam edeceklerinin altını çizen O’Neill “İlk üç çeyrekte elde ettiğimiz güçlü ivmeyi, senenin geri kalan döneminde de sürdüreceğimize inanıyorum” dedi.

Coca-Cola İçecek hakkında


Coca-Cola Sistemi’nde satış hacmine göre altıncı sırada yer alan Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCİ), The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştirmektedir. CCİ Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak ve Suriye’de 9 bine yaklaşan çalışanı ile faaliyet göstermektedir. CCİ ayrıca Tacikistan pazarına ihracat yapmaktadır.

CCİ 20 fabrikası ile 350 milyona yaklaşan tüketici kitlesine gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suyu, su, enerji ve sporcu içecekleri, buzlu çay ve çaydan oluşan gazsız içecekler kategorisinde de zengin bir ürün portföyü sunmaktadır.

CCİ’nin hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda “CCOLA.IS” sembolü ile, depo sertifikaları ise “CICE.LI” sembolü ile Londra Borsası’nda işlem görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir