Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Citroen C4 Bilgisayar Oyunu

http://www.carpages.co.uk/citroen/citroen_images/citroen_c4_13_11_04.jpgCitroen’in C4 modelinin tanıtımında kullandığı robota dönüşen araç figürünün oyuncak olarak üretilmesine Fransız firma ’pahalı olur’ gerekçesi ile karşı çıktı.

Citroen’in Türkiye temsilcisi Baylas, robot C4’ü bilgisayar oyunu yaptırdı. İstanbul caddelerinde geçen ’C4 Robot’ oyunu ilgi görünce, oyuna Ankara ve İzmir de eklenip D&R mağazalarında satılması kararı aldı. 

FRANSIZ Citroen’in 2.5 milyon Euro’luk maliyeti nedeniyle oyuncağını yapmaktan vazgeçtiği C4’ün ilgi gören reklam filmindeki ’robota dönüşen otomobil’, Baylas tarafından 200 bin Euro’ya bilgisayar oyununa dönüştürüldü. Citroen’in Türkiye Distribütörü Baylas Otomotiv, internet üzerinden ücretsiz indirilebilen ve İstanbul caddelerinde geçen ’C4 Robot’ oyunu tahminlerin üzerinde ilgi görünce, oyuna Ankara ve İzmir gibi şehirleri de ekleyip D&R mağazalarında satmaya karar verdi.

OYUNCAK PAHALI GELDİ: Baylas Otomotiv Genel Müdürü Bora Koçak, 2005 yılı başında satışa sundukları C4 modeli için hazırlanan robota dönüşen otomobil reklamının çok büyük ilgi çektiğini hatırlatarak, şunları söyledi: "C4’ün robota dönüştüğü reklam filmi o kadar çok ilgi çekti ki oyuncağını yapmayı istemiştik. Bu Citroen merkezi tarafından da düşünüldü, ancak robota dönüşen otomobil oyuncağı ’Transformers’ adlı çizgi film karakterinin sahibi Hasbro şirketi tarafından tescillenmiş. Böyle bir oyuncağı yapmak için tam 2.5 milyon Euro’luk telif ücretinin ödenmesi gerekiyormuş. Bu yüzden bu proje rafa kaldırıldı." Baylas olarak bu konsepti bir bilgisayar oyununa dönüştürmeyi düşündüklerini anlatan Koçak, şöyle konuştu: "Bilgisayar oyunu için bir telif ücreti söz konusu değildi. Böyle bir oyunun yerel olmasını, Boğaziçi Köprüsü ve İstanbul caddeleri gibi mekanlarda geçmesini istiyorduk. Ancak geçen yıla kadar Türkiye’de böyle bir projeyi gerçekleştirecek bir yazılım firması olduğunu bilmiyorduk. Geçtiğimiz yıl dünyaca ünlü oyun yazarı Mevlüt Dinç’in sahip olduğu Sobee şirketiyle temaslarımız oldu. Bunun sonucunda C4 Robot bilgisayar oyunu 200 bin Euro’luk bir maliyetle 6 aylık bir sürede geliştirildi."

YÜZDE 100 TÜRK: Oyunun gerek yatırımcısı gerek yazılım firmasıyla yüzde 100 Türk ürünü olduğunun altını çizen Koçak, "Tamamen ücretsiz olan bu oyunu www.c4robot.com sitesinden bilgisayarınıza indirip oynuyorsunuz. Gelişmiş grafik özelliklerine sahip olan oyunu duyurmamızla birlikte o kadar büyük bir ilgi gördük ki internet sitesi kilitlendi. Şu anda oyunu indirmek istediğinizde çok yavaş hızla karşılaşıyorsunuz. Bu nedenle sitenin serverini yurtdışına taşımaya karar verdik" diye konuştu.

D&R’DA SATACAĞIZ: Ücretsiz oyunun tahminlerinin çok üzerinde bir taleple karşılaştığına işaret eden Koçak, şöyle konuştu: "Şu anda ücretsiz olan ve İstanbul caddelerinde geçen bu oyunu ticari hale getirmeyi düşünüyoruz. Ankara ve İzmir gibi şehirleri de ekleyerek oyunu geliştirip, D&R mağazalarında kutulu oyun olarak satacağız. Bildiğime göre otomotiv sektöründe bir markanın bir modelinin oyun haline getirilerek, ücretli satılması bir durum yok."

Fransızlara tanıttık dünyaya yayılacak

C4 Robot oyununun demosunu Citroen’in Fransa’daki merkezinde tanıttıklarını söyleyen Bora Koçak, "Citroen’in yöneticileri bu projeden çok etkilendiler. Bizden projenin sonucunu istediler. Bu ay sonunda ilk raporu hazırlayıp sunacağız. Türkiye’de geliştirilen ve Citroen’de bir ilk olan bu oyun, dünyanın diğer ülkelerinde ve şehirlerinde de markanın pazarlama stratejisi içinde yer alabilir. Oyunun teknik alt yapısı buna gayet uygun. İngilizce veya Fransızca gibi yapancı dillere çevrilmesi ve Paris gibi başka şehirlerin parkur olarak eklenmesi konusunda hiçbir engel bulunmuyor" dedi. www.c4robot.com sitesinden indirilebilen oyunda en iyi skorları yapan 10 kişi arasında düzenlenecek turnuvayı kazanan yeni bir Citroen C4 sahibi olacak.

Marmaray’ı şimdiden bitirmişler

BOĞAZİÇİ Köprüsü’nün birebir modellendiği C4 Robot oyununun en ilginç yönlerinden biri de, yarış parkuru içinde yer alan ve 2011 yılında tamamlanacak Marmaray’ın şimdiden bitirilmiş olması. Oyunu geliştiren ekibin, gerçek plan ve görsellere kendi hayal güçlerini de ekleyerek modellediği Marmaray’ın iki yanında dev akvaryumlar bulunuyor. Acknex oyun motoru üzerinde tasarlanan C4 Robot, Sobee yazılım şirketinin sahibi dünyaca ünlü oyun yazarı Mevlüt Dinç’in önderliğinde geliştirildi. Dinç, Enduro Racer, Last Ninja2, First Samurai, Street Racer, İstanbul Kıyamet Vakti ve I can Football gibi oyunlara imza attı.

Kaynak: Hurriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir