Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Citibank’tan Yatırım Bankası

Dünya devlerinin birbiri ardına girdiği Türkiye yatırım bankacılığı piyasasına, yakın zaman içinde ABD merkezli finans devi Citibank'ın da dahil olacağı öğrenildi. Son dönemde satın almalarla Türk pazarına giren yatırım bankalarının aksine Citibank'ın kendi bankasını kurma yolunu seçeceği belirtiliyor. Bir süre önce Akbank'a yüzde 20 ortak olan Citibank'tan konuyla ilgili olarak Milliyet'e yapılan açıklamada, "Türk hisse senedi piyasasına gerek Citibank gerekse Akbank'ın en uygun şekilde hizmet verebilmesi için farklı seçenekler mevcut ve bu bağlamda her iki banka görüşmeler yürütüyor" denildi.

Hareketli günler geçiren yatırım bankacılığı piyasasında en son Standard Chartered bankası, şirket evliliği konusunda ihtisaslaşmış Dundas & Ünlü'yü almıştı.

Bideshi sinyal verdi

Deutsche Bank'ın birkaç yıl önce Bender'i alarak girdiği piyasaya Merrill Lynch Tatbank'ı, Morgan Stanley de Güner Arıgil'i satın alarak dahil olmuştu. Türk yatırım bankacılığı piyasasına Lehman Brothers ve Credit Suisse'in de ilgi gösterdiği belirtiliyor. Citibank'ın ortağı Akbank'a bağlı Ak Yatırım da yatırım bankacılığı alanında hizmet veriyor.

Citibank Yönetim Kurulu Başkanı Steve Bideshi, şubatta katıldığı bir konferansta, "İster yerli ister global banka olsun Türkiye, yatırım yapılacak ilk 5 ülkeden biri" demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir