Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

CEO’lar Geleceğe Umutla Bakıyor

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2006 programında yer almayı başaran teknoloji şirketlerinin CEO’larıyla anket yapan Deloitte Türkiye, sektörle ilgili en hızlı büyüyen firmaların görüşlerini aldı. Deloitte 2010 CEO anketine göre üst yöneticilerin yüzde 87’lik bir bölümü 2010 için koydukları hedefleri gerçekleştirdi.

Deloitte’un Teknoloji Fast50 Türkiye 2010 CEO anketine katılan üst yöneticilerin çok büyük bölümü pazarın 2010 ve sonrasında büyümeye devam edeceği düşüncesinde…

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2006 programında ilk 50’ye giren firmaların CEO’larına yapılan anketin amacı hızlı büyüme gösteren teknoloji firma CEO’larının bu başarılarındaki kilit noktaları, önümüzdeki beş yıl için neler öngördüklerini, küresel trendler içinde kendilerini nerede göndüklerini, en büyük fırsatların nerede olduğunu ve başarılarında rol oynayan ortak kişisel özellikleri göstermek.

Son 5 yıl içindeki ortalama büyüme hızları yaklaşık % 600 olan şirketlerin yöneticileri, Deloitte tarafından hazırlanan anketin sorularını yanıtlarken büyümeyi sağlayan en önemli unsurun kaliteli insan gücü olduğunu, ancak kaliteli insan gücünü bulmak ve elde tutmanın da büyümenin önündeki en büyük zorluğu oluşturduğunu vurguladılar. Türk yöneticilerin önümüzdeki 12 aya bakışları ise, dünyanın diğer bölgelerinden daha iyimser oldu. Türk teknoloji şirketleri kurumsal yönetimin yerleşmesinin de sektörde büyümeyi teşvik edeceğini vurguladılar.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2010 CEO Anketi’nin sonuçlarına göre, Türkiye’deki üst yöneticiler ekonominin ve şirketlerinin genel durumuna Asya Pasifik ve Avrupa, Orta doğu ve Afrika (EMEA) bölgesine kıyasla daha olumlu bakıyorlar.

Ekonomik krizin etkilerine rağmen katılımcıların yüzde 52’si ARGE yatırımlarını arttırdıklarını belirtirken, yüzde 58’i finansman sağlamakta zorluk çekmediklerini kaydederek geleceğe olumlu baktıklarını ortaya koydu.

Üst yöneticilerin yüzde 87’lik bir bölümü 2010 için koydukları hedefleri gerçekleştirdiklerini veya gerçekleştirmek için yeniden planlama yaptıklarını kaydetti.

Geçen yıl nitelikli ve yetenekli çalışanların bulunması en büyük sorun iken bu yıl katılımcıların yüzde 16’sı kaybettikleri çalışanların yerine yenilerinin bulunmasının zor olmadığı görüşünü ortaya koydu.

Ekler

// 0) { document.write(“ERROR:” + err); } else { if (hasInputElements(‘vgn_static_file_’)) { document.write(‘‘); document.write(”); } } // ]]>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir