Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

BSH, çalışanların fikrini aldı, 272 bin Euro kurtardı

Beyaz eşya üreticisi BSH’nin çamaşır makinesi çalışanları, fikir yarışmasında grup bünyesinde birinci olarak şirketin 272 bin Euro tasarruf etmesini sağladı.

BSH Çamaşır Makinesi Fabrikası Direktörü Lars Oliver Giersberg, 400 çalışandan 2 bin 500 fikir geldiğini açıkladı. 

BEYAZ eşya ve ev aletleri üreticisi BSH’ın Türkiye’deki çamaşır makinesi fabrikasının çalışanları grup bünyesinde düzenlenen fikir yarışmasında dünya birincisi oldu. Alman BSH, dünya genelinde 45 fabrikasında ’Top Idea’ isimli fikir yarışması düzenliyor. BSH’ın Çerkezköy’deki çamaşır makinesi fabrikasında çalışanların 2007 yılı boyunca Top Idea’ya sundukları önerilerle, fabrikada 272 bin Euro’luk tasarruf sağlandı.

2 bin 500 fikirle birinci

BSH Çamaşır Makinesi Fabrikası Direktörü Lars Oliver Giersberg, programın çalışanların üretim sürecine katkısını sağlamak ve motivasyonlarını artırmak amacıyla uygulandığını belirterek, Top Idea’da BSH çalışanlarının üretimle ilgili her konuda fikirlerini paylaştığını, bu fikirlerle üretim süreçlerini iyileştirdiklerini ve sonuçta da ödüllendirildiklerini söyledi. Çamaşır makinesi fabrikasında 400 çalışanları bulunduğunu ve bunlardan gelen 2 bin 500 fikirle grup bünyesinde birinci olduklarını kaydeden Giersberg, bu şekilde çalışanlarının yaratıcılıklarını geliştirdiklerini ve işe katkı sağlamalarına fırsat verdiklerini vurguladı.

Mavi yakalılara sorumluluk

Giersberg, üretimde çalışanların makineleri ve kendi alanlarını beyaz yakalılardan daha iyi bildiğini dile getirerek, "Onlara sorumluluk veriyoruz. Çalıştıkları makineleri eğitimlerle öğretiyoruz. Çalışanlar da her gün görev yaptıkları alandaki sorunları ve daha iyi nasıl iyileştirme yapılacağını herkesten daha iyi biliyor. Sorunun nerede olduğunu kolayca tespit edebiliyorlar. Çalışanlara her türlü alanda eğitim veriyoruz. Bu eğitimlerin karşılığında fikirleriyle bize katkı yapmalarını sağlıyoruz" diye konuştu.

Şirket verimliliğine katkı

Top Idea’da fikirlerini belirten BSH çalışanları şirketin verimliliğine katkı sağlıyor. Çalışma süreçlerini daha verimli hale getiren ve sorunları azaltan fikirlerle binlerce Euro’luk tasarruf ediliyor. Lars Oliver Giersberg, çalışanların fikirleriyle 272 bin Euro’luk tasarruf sağlandığını aktararak, "Fikirler geliştirip, ticarileştiriliyor. Makinelerin sorunları daha kolay tespit ediliyor. Enerjiden, makinelerin çalışma sürelerinden tasarruf ettik. Hem de çalışanlar motive oluyor. Başarı en büyük motivasyon unsuru" diye konuştu.

50 bin Euro’luk ödül bütçesi var

BSH Türkiye’nin katıldığı Top Idea yarışmasında fikirlerin çoğu mavi yakalılardan geldi. Yarışmada 300 mavi yakalı 80’de beyaz yakalı üretim süreciyle ilgili yenilikçi ve yaratıcı fikirlerini belirtti. Lars Oliver Giersberg, çalışanların fikirlerini belirtme mecburiyetleri olmadığına ancak hepsinin kişi başına en az altı fikirle buna gönüllü olarak katıldıklarına işaret ederek, bunun karşılığında çalışanlarını ödüllendirdiklerini, 50 bin Euro’luk ödül bütçeleri bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: Hurriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir