Finans, Muhasebe, Vergi...
Yönetim ve Organizasyon

Bir İşletmenin Başarısında En Önemli Unsur Nedir?

Bir işletmede başarı kavramı, işi daha nitelikli ve daha verimli sonuçlandırmak, işlerin üstesinden gelmek ve görevi istenen şekilde yerine getirmek olarak tanımlanabilir. Bu perspektiften bakıldığında, başarı işin niteliklerine ve gereklerine uygun olarak önceden belirlenmiş bir ölçünün üzerinde çalışma derecesi olarak da adlandırılır. Çalışanların işi bitirme hızı ve etkinliği, başarının belirlenmesinde önemli kriterdir. Bir organizasyonun başarısı bütün birimlerin arzulanan amaç ve hedefler için göstereceği ortak çabalara bağlıdır. 

Bir Organizasyonun Başarısı İçin Gerekli Temel Konular Şunlardır:
• Yönetim tarafından belirlenen strateji ve taktiklerin tüm çalışanlarca etkin yürütülmesi
• İşletmede varolan tüm kaynakların, temel hedef ve amaçların gerçekleşmesine hizmet etmesi
• Tüketicilerin tercih ettiği özgün ürünlerin ve hizmetlerin gerçekleştirilmesi, tüketicilerin işletmeye doğru yöneltilmesi
• Finansal güç ve etkin yönetimi
• Ürün ve şirkete yönelik olarak pazardaki oluşan pozitif  düşünceler

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Başarı iyi incelendiğinde insana bağlı bir kavram olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Şirketin kalıcılığı, hedef ve amaçlarına ulaşabilmesi, çalışanlarının standart değerlerin üzerinde başarı göstermesine bağlıdır. Böylece, işletmenin rakiplerinden daha farklı ve daha iyi ürünler geliştirmesine, düşük maliyetlerle üretim yapmasına ve bunun sonucunda da rekabet gücünün artmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle başarılı çalışanlar yaratmak zirvedeki işletmelerin temel amacıdır. Çalışanların verimliliğini ve performansını arttırmak için yetenekli oldukları alanlara yönelmeleri sağlanmaktadır.

Kaynak: Eduplus Eğitim Danışmanlık (Çağlar Çoroğlu)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir