Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Beyaz Eşya Sektörü

 2004, iç ve dış talebe bağlı olarak üretimini hızla artıran beyaz eşya sektörünün yılı oldu. Geçen yılki beyaz eşya üretimi, yüzde 35'e yakın artarak 11.6 milyonu geçti. Sektörün iç satışları yüzde 64, ihracatı yüzde 20 büyüdü.

Beyaz Eşya Üreticileri Derneği'nin verilerine göre, sektörün üretimindeki artışta yeni devreye giren tesisler ve ihracat etkili oldu. Bununla birlikte sektörün yüzünü yurtiçi satışlar güldürdü. Sektörün iç satışları, yüzde 64 büyüyerek 3 milyon 76 bin 369'dan 5 milyon 44 bin 688'e çıktı. Bunda düşen kredi faizleri ve artan tüketici güveni önemli bir rol oynadı. En iyi rakamlardan birini Arçelik yakaladı.

Arçelik kârını yüzde 43 artırdı

Bu yıl 80. kuruluş yıldönümünü kutlayan Koç Topluluğu'nun dayanıklı tüketim sektöründeki lider şirketi Arçelik, tarihinin en yüksek kâr marjını yakaladı. Yılın üçüncü çeyreğinde Arçelik'in konsolide cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 2.5 milyar euro'ya ulaştı. İlk dokuz ayda yurtdışı satışlarını adetsel olarak yüzde 22.8 artıran Arçelik'in konsolide net kârı da yüzde 43 artarak 204 milyon euro'ya çıktı.

Şirketin net kâr marjı ise geçen seneye göre 1.7 puan artışla yüzde 8.1'e yükseldi. Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, "Geçen ay Rusya'da Beko LLC buzdolabı, bulaşık makinesi ve televizyon üretim tesislerimizi açtık. Ayrıca Beko Elektronik'teki hissemizi yüzde 72.46'ya yükselttik. Bu iki yatırımla 2010 için belirlediğimiz 6 milyar euro ciro hedefi için önemli bir adım attık" dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir