Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Bayrama işsiz girdiler

Milyonlarca çalışan, kriz, yoksulluk ve zamlarla boğuşurken, yüz binlerce kişi de ‘iş’ arıyor

İşveren, krizi fırsata çevirmek için hızla hareket etti, on binlerce çalışan işsiz kaldı. Bu nedenle Türk-İşe bağlı sendikalara üye 27 bini aşkın işçi bayrama işsiz girecek. Son açıklanan işsizlik rakamlarına bakıldığında rakam 5 milyonu buluyor.

Ekonomik kriz ve enerjiye yapılan zamlarla maliyetlerin arttığı gerekçesiyle son dönemde yaşanan işten çıkarmalar nedeniyle, Türk-İşe bağlı sendikalara üye 27 bini aşkın işçi bayrama işsiz girdi. Konfederasyona üye 10 bin işçi de bayramı ücretsiz izinle karşılayacak. AAnın haberine göre, Türk-İş bünyesindeki Krize Karşı Emek Masasına gelen başvurularda 4 Aralık 2008 itibarıyla işten çıkarmalar ve ücretsiz izin uygulamalarında her geçen gün artış gözleniyor.

Ekonomik krizin etkisiyle Dok Gemi-İş Sendikasının örgütlü olduğu tersaneler bölgesinde yeni gemi siparişi alınmadığı gibi, alınmış olan siparişler de iptal ediliyor. Bu gelişmeler nedeniyle sendika üyesi 250 işçi, işini kaybetti. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasına bağlı işyerlerinde 5 bin 277 işçinin iş akdi feshedildi. Sendikaya üye 4 bin 328 işçi de belirli sürelerle ücretsiz izne çıkarıldı. Petrol-İş Sendikasına üye 229 işçinin iş akdi feshedildi. 436 işçi de dönüşümlü olarak ücretsiz izne ayrıldı.

TEKSİF’in örgütlü olduğu tekstil iş- yerlerinde son 3 ayda 2 bin 520 işçi işten çıkarıldı, 2 bin 72 işçi ücretsiz izne çıkarıldı. Son bir yıllık dönemde yaklaşık 10 bin sendika üyesinin işine son verildi. Çimento, toprak, cam işkolunda Çimse-İş Sendikasının örgütlü olduğu işyerlerinde, son bir yılda 9 bin 200 sendikalı işçi işten çıkarıldı, yaklaşık 3 bin işçi ücretsiz izne ayrıldı. Deri-İş Sendikasının örgütlü olduğu işyerlerinde 217 işçinin iş akdi feshedildi. Kâğıt, gıda ve ağaç işkollarındaki 166 işçi işten çıkarıldı. Krize Karşı Emek Masasına gelen bilgilere göre şu ana kadar Türk-İşe bağlı sendikalara üye 27 bin 220 işçi işten atıldı, ücretsiz izne çıkarılan sendikalı işçi sayısı ise 9 bin 836 oldu.

5 milyon kişiye maaşsız bayram

Son açıklanan resmi istatistiklere göre Türkiyedeki işsiz sayısı Ağustos 2008 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 207 bin kişi artarak 2 milyon 439 bin kişi oldu. İşsiz sayısına, çalışmaya hazır olmasına karşın iş aramaktan vazgeçen 1 milyon 720 bin kişi ile eksik istihdamda kabul edilen 797 bin kişi eklendiğinde, işsiz sayısı 4 milyon 956 bin kişi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir