Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

BASF Üretimini Türkiye’ye Kaydırıyor

 Dünyanın önde gelen kimya şirketlerinden BASF, 2004 yılında belirlediği küresel deri ve tekstil ürünleri stratejisine paralel olarak Portekiz, İspanya ve Almanya’daki tesislerinden 80 civarında kimyasalın üretimini Gebze’deki fabrikasına kaydırdığını açıkladı.

“GEBZE FABRİKASI İKİNCİ EN ÖNEMLİ MERKEZ OLDU”

BASF’tan yapılan yazılı açıklamada, bir buçuk senelik çalışma ve yaklaşık bir milyon euroluk yatırım ile gerçekleştirilen ürün transferi sonucunda Gebze fabrikasının BASF AG bünyesinde deri ve tekstil ürünleri için ikinci en önemli merkez haline geldiği bildirildi.

BASF Türk CEO’su Gerhard Schwarz, ürünlerin üretim süreçlerinin yanı sıra tüm lojistik ve laboratuar hizmetleri ile ilgili sorumluluk ve bilgilerinin de Türkiye’ye taşındığı belirterek, bu kimyasalların özellikle Avrupa’ya ihraç edileceğini ve iç piyasada da daha önce ithal edilen ürünlerin tedarikini kolaylaştıracağını söyledi.

“YILLIK ÜRETİM 6 BİN TON ARTACAK”

Transferle birlikte BASF’in Gebze fabrikasının istihdamının artacağını ve yıllık üretiminin 6 bin ton artacağını aktaran Schwarz, fabrikanın cirosunda ise yaklaşık 10 milyon euro artış beklediklerini kaydetti. Schwarz, şunları söyledi:

“Türkiye, küresel tekstil ve deri pazarı içindeki önemi sürüyor. Rakip ülkelerin hızlı gelişimine rağmen üretimdeki kalite anlayışı ve yetişmiş insan kaynağıyla Türk tekstil sektörü ayrıcalıklı yerini koruyor. Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye yapılan üretim transferi BASF’in bu yöndeki inancının bir göstergesi.” 

Hürriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir