Finans, Muhasebe, Vergi...
Satış

Barter’ın Avantajları

Barter,  en etkili stok satış yöntemidir: Barter sistemi, özellikle stoklarla başı dertte olan firmaları rahatlatır, stok maliyetlerinden kurtarır. Firma, bu stokları satması karşılığında nakit ödeyerek aldığı ürün ve hizmetleri barter pazarından para ödemeksizin satın alabilir. 

Barter, en etkili atıl kapasite değerlendirme yoludur: Firmaların amortisman, personel gideri, faturalar ve benzeri sabit giderleri her zaman için söz konusudur. Ne var ki firmalar, ancak satış yapabildikleri oranda üretim yapabiliyor, bu da sabit giderlerin birim maliyetini artıran bir unsur oluyor. Barter sistemine üye firmalar, tam olarak kullanamadıkları kapasitelerinin bir kısmını barter pazarında değerlendirerek atıl kapasitelerini harekete geçirebilir ve bu yolla hem sabit giderlerinin birim maliyetini düşürebilir, hem de üretim için gerekli finansmanın bir kısmını sağlamış olurlar.

Barter, yeni pazarlara ulaşmanın ve yeni müşteriler kazanmanın en kolay yoludur: Barter sistemi bir kulüp gibi çalışır. Üye firmalar, genellikle alım ve satımlarında diğer bir barter üyesi firmayı tercih eder. Sistemde bir üye firmanın alım yapması, aynı zamanda bir diğer üye firmanın satış yapması anlamına gelir. Normal koşullarda hiç tanımadıkları ve normal şartlarda satış yapma imkanına sahip olmadıkları müşterilere ulaşırlar. Bu yolla üye firmaların müşteri portföyleri gelişir.

Barter, ücretsiz ve etkin reklam sağlar: Üye firmaların bilgileri ve ürün çeşitlilikleri sistemli bir şekilde YD Barter Bilgi Bankasına kaydedilir. İnternet ortamında çalışan barter programı ile bu bilgiler sistem üyesi bütün firmaların kullanımına sunulur.

Barter, üyelerini rekabetin zararlı etkilerinden koruyan bir sistemdir: Barter sisteminde arz-talep dengesi gözetildiğinden aynı ürünü üreten fazla sayıda üreticiye sistemde yer verilmez. Yani, barter sistemine üye olan bir firma, kendi sektöründe faaliyet gösteren çok fazla rakiple karşılaşmaz.

Barter, tahsilat riski yüzde sıfır olan bir sistemdir: Barter sisteminde üye firmaların alacak ve borçları YD Barter güvencesindedir.

Barter, faizsiz ürün ve hizmet kredisi sağlar: Barter sistemine üye firmalar, 12 aya kadar yüzde 0 faizle dolar üzerinden ürün ve hizmet kredisi kullanabilirler.

Kaynak: www.kosgeb.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir