Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Bankaların Gelecekteki Rakibi Telekom Şirketleri

Yaygın ağı olan telekom şirketlerinin gelecekte bankaların en büyük rakibi olacağını ileri süren T-Bank Genel Müdürü Dinçer Alpman, 'Gazete bayisinden dahi bireysel bankacılık ürünü alabileceğimiz noktaya doğru gidecek' dedi.

 

Hariri Grubu'nun sahibi olduğu ve 2009 yılına kadar KOBİ (Küçük ve orta boy işletme) bankacılığına odaklanacak olan Turklandbank'ın (T-Bank) gözü bireyselde. T-Bank Genel Müdürü Dinçer Alpman, Turklandbank olarak 2009 sonuna kadar KOBİ ve ticari bankacılığa yoğunlaşacaklarını belirterek, 1.5-2 milyar dolar civarında kredi hacmine ulaşmayı planladıklarını söyledi. Basın mensuplarıyla dün sohbet toplantısı düzenleyen ve bankanın stratejisini anlatan Alpman, kitlesel ve bireysel bankacılığa ise 2009 yılından sonra girmek istediklerini dile getirdi. Alpman, 3-5 yıl sonra Türkiye'de bireysel bankacılığın çok farklılaşacağını belirti.

 
Uzun yıllar bireysel bankacılık alanında çalışan ve son olarak da Denizbank'ta bireysel kredilerden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapan Alpman, "Bireysel bankacılık tüm ürünlerin standart hale geldiği, gazete bayisinden dahi bireysel bankacılık ürünü alabileceğimiz noktaya doğru gidecek” dedi. Bireysel bankacılıkta dünyanın en etkin bankalarının gelecekte rakip olarak kendilerine telekom şirketlerini gördüklerinin altını çizen Alpman, yaygın ağıyla gelecekte bankaların rakibinin telekom şirketlerinin olacağının altını çizdi.

 

Türk Telekom ve Avea avantajını değerlendireceğiz

Kitlesel ve bireysel bankacılığa 2009 yılından sonra girmek istediklerini dile getiren Alpman, bir bankanın kitlesel, bireysel bankacılığa girmesi için farklı bir imkanı veya avantajı olması gerektiğini ileri sürdü. "Aksi takdirde çok muazzam paralar, çift sıfırlı milyon dolarlar harcayıp pazardan pay bile alamazsınız" diyen Alpman, Turklandbank'ın bu anlamda Türk Telekom ve Avea'nın grup şirketi olmasından dolayı çok önemli bir avantaja sahip olduğunun altını çizdi. MNG Bank Türk Telekom'un da ana hissedarı olan Hariri Grubu tarafından bu yıl ocak ayında satın alınmış ve ismi Turklandbank(T-Bank) olarak değiştirilmişti.

“Hariri ailesinin Oger aracılığıyla çoğunluk hisselerine sahip olduğu Türk Telekom ve Avea'dan, bu anlamda bankaya ciddi bir nakit akışı olabilir mi?” sorusunu ise Alpman, "Hariri Grubu, Türkiye'deki en büyük yabancı yatırımcı. Bizim de sahibimiz, Türk Telekom'un da sahibi. İlk 3 yılda bireysel ve kitlesel bankacılık alanında olmayacağız. Şu anda Türk Telekom veya Avea ile sadece  bankacılık kuralları çerçevesinde ticari ilişkilerimiz var. Ancak bizim için önemli avantaj, banka olarak kitlesel ve bireysel bankacılığa girdiğimiz anda Türk Telekom'un yaygın müşteri bazı ve bulunma noktaları bizim için ayrı bir iş fırsatı olacak. Bu avantajı bireysel bankacılık açısından bunu mutlaka değerlendireceğiz” cevabını verdi.

 

Yıllık faiz yüzde  5'e inmezse mortgage sistemi yayılmaz 

Merkez Bankası'nın faiz indirimini de değerlendiren Alpman, şu andaki ekonomik ortamda 3-5 puan gibi şok bir faiz indirim taleplerini gerçekçi bulmadığını, tezkere kararından sonra siyasi hava çok ısınmadığı sürece, yıl sonuna kadar yarım ila 1 puan arasında bir indirimin ekonomik olarak gerçekçi olduğunu söyledi. Mortgage kredileriyle ilgili olarak da Alpman, Türkiye'de bu pazarın yaratılan imaja uygun sonuç getirmediğini ifade ederek, faizler yıllık yüzde 5'in altına inmediği sürece mortgage pazarının kitlelere yayılmasının mümkün olmadığını, ikincil piyasalar kurulsa da bu pazarın gelişmesinin tamamen faiz oranlarıyla ilgili olduğunu ileri sürdü.

 

3 yılda 1.5-2 milyar dolarlık kredi hedefi

Eylül ayında yüzde 100 oranında sermaye artırımına gittiklerini ve bankaya 35 milyon YTL'lik ilave sermaye girdiğini belirten Alpman, öz kaynaklarının 110  milyon YTL'ye ulaştığını bildirdi. Alpman, 3 yıllık süreçte büyümeyi planladıkları küçük ve orta boy işletmelerde ise yoğun olarak 1-7.5 milyon dolar ciroya sahip şirketlere odaklanacaklarının altını çizdi. Bu yılın tamamında KOBİ'lere bir yıl ödemesiz dönemli 100 milyon dolarlık kaynak ayırdıklarını belirten Alpman, eylül ayında başlayan faaliyetlerle bugüne kadar yaklaşık 30 milyon dolarlık toplam kredi ile 500 KOBİ'ye ulaştıklarını söyledi. Alpman, “Banka olarak 2009 sonuna kadar KOBİ ve ticari bankacılığa yoğunlaşacağız. 2009 sonuna kadar bu kesimlere aktaracağımız 1.5-2  milyar dolar arası kredi hacmi söz konusu” dedi. Alpman, KOBİ'lere yönelik ürünlerinde fiyatlamalarının oldukça iyi olduğunu ve şu  anda bireysel bankacılık alanına yatırım yapmadıkları için KOBİ'lere rekabetçi oranlarda hizmet verebildiklerini vurguladı.

 

Kaynak: Referans Gazetesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir