Finans, Muhasebe, Vergi...
Satış

Başarılı Bir Satış Görüşmesi

Başarılı bir satış görüşmesi yapabilmek için odaklanılması gereken beş nokta vardır: Proje araştırması, toplantı amaçlarını belirlemek, toplantıya bir gündem oluşturmak, satış sunumunu hazırlamak ve doğru pazarlama araçlarını birleştirmek. Bunlar olmaksızın kavga alanına çıplak gidiyorsunuz demektir.

Chico’s FAS Inc’in patronu Helene B. Gralnick, işini pazara tanıtmadan önce iyi hazırlandı ve her şeyi iki kez kontrol etti. Özellikle ailelere satış gibi özgün bir alanda, kendisine yöneltilebilecek bütün soruları cevaplaması gerektiğini biliyordu. Chico’s küçük bir aile mağazası olmaktan çıkarak 763 outlet mağazasına ulaştı ve 1993’ten beri dünya pazarlarına mal satıyor.

Bir satış görüşmesini yürütürken sadece temsil ettiğiniz ürünün bütün bilgisine sahip olmanız yeterli değildir; aynı zamanda muhtemel müşterinizin sizi hatırlamasını sağlayacak şeyler de yapmalısınız; küçük bir şaka, fantastik bir rapor ya da sempatik bir göz boyama gibi.

SEPI Engineering Group Inc’in sahibi olan Sepi Asefnia, size satış yapmaya gelen insanların hatalarını, sıra sizin kendi göz boyama oyununuza geldiğinde tekrarlamamanız için, çok iyi gözlemenizi tavsiye ediyor. Çok ısrarcı olmayın ve görüşmeyi akışına bırakın. Sohbeti keyifli hale getirin.

Kaynak: Capital Dergisi Önemli İş Kitabının Ayrıntılı Özeti Eki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir