Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Avro bölgesinde durgunluk gerçek oldu

Yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde yüzde 0.2 küçülen Avro bölgesi 10 yıllık tarihindeki ilk resesyonu gördü. Avrupa Birliğinde ortak para birimi Avroyu kullanan 15 ülkenin dahil olduğu Avro bölgesi ekonomisi üçüncü çeyrekte beklenildiği gibi 0.2 küçülünce resmen durgunluğa girmiş oldu.

http://www.karalahana.net/resimler/euro%20avro%20para.jpg

Önceki gün açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamları (yüzde 0.5 küçüldü) ile teknik olarak durgunluğa girdiği kesinleşen Alman ekonomisinin ardından bir durgunluk haberi de İtalyadan geldi. İtalya da resmen durgunluğa girdi. Bir ülkenin iki çeyrek üst üste küçülmesi teknik olarak durgunluğa (resesyon) girdiğini gösteriyor.

Avro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisine sahip İtalya üçüncü çeyrekte yüzde 0.5 daraldı. İtalyan ekonomisi ikinci çeyrekte de yüzde 0.4 oranında küçülmüştü. Hollanda ekonomisi yerinde saydı. İkinci ve üçüncü çeyrekte yüzde 0 büyüyen Hollanda durgunluğa giren ülkeler kervanına katılmadı.

Fransa büyüdüğüne şaşırdı

İkinci çeyrekte yüzde 0.3 daralan Fransa ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 0.14 büyümesi Fransa Maliye Bakanı Christine Lagardeyi bile şaşırttı. Lagarde, ekonominin sürpriz biçimde büyümesinde tüketim ve yatırımların etkili olduğunu söyledi.

Fransa ikinci çeyrekte yüzde 0.3 daralmıştı. İspanya da Fransa gibi durgunluktan kurtulan ülkeler arasında. İkinci çeyrekte yüzde 0.1 büyüyen İspanya ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 0.2 küçülmüştü. Öte yandan Avro bölgesinde enflasyon düşüşe geçti. Avro bölgesinde enflasyon ekim ayında yüzde 3.6dan yüzde 3.2ye indi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir