Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Avea’dan “Hayatımın Fikri, Gençlik İçin Girişimcilik Projesi”

Avea ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliği ile yürütülen Hayatımın Fikri Projesi, Türkiye'de girişimcilik eğitimini, projelerin fonlanmasını ve işini kuran gençlerin en kritik dönemi olan ilk yıllarında işletme geliştirme  danışmanlığı ve yönderlik programlarıyla desteklenmesini bir arada sunan ilk ve tek proje…

2008 – 2009 akademik yılında 3. yılına giren proje 7 bölgede 10 üniversitede genç girişimcilere destek olmaya devam ediyor.

Genç Girişimcilere Destek
Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer alan işsizlik sorununa yenilikçi bir çözüm modeli geliştiren "Hayatımın Fikri" projesi sürdürülebilir kalkınma yolunda en önemli değer olan gençlerin, girişimcilik yönünde teşvik edilmesini ve  uzun vadede hem kendi geleceklerine hem de toplumsal kalkınmaya önemli bir katkı sağlamalarına destek olmayı hedefliyor.

Avea ve TOG, işbirliğinde, 2006 yılında hayata geçen Hayatımın Fikri, iki yılda 9 farklı üniversitede, 3900 gence ulaşdı. Proje çerçevesinde, 1482 saat eğitim ve danışmanlık hizmeti verildi.  471 iş fikri  projelendirildi. Girişimcilik Kurulu tarafından başarılı bulunan 43 genç girişimcinin 30 projesi toplam 713.000 TL tutarında fonla desteklendi. Şu ana kadar Hayatımın Fikri projesinin yetiştirdiği genç girişimcilerden 26 tanesi 20 iş fikrini hayata geçirdi, diğerleri işlerini kurma aşamasında.

Örnek bir model

"Hayatımın Fikri" projesi genç bir girişimcinin ihtiyaç duyacağı tüm destekleri sunuyor. Proje eğitim, danışmanlık, proje sergisi, işletme geliştirme danışmanlığı ve yönderlik programı aşamalarından oluşuyor. Projenin eğitim aşamasında uygulanabilir iş fikri, girişimcilik, fizibilite hazırlama, iş planlaması konularında dersler veriliyor. Eğitimleri tamamlayıp, kazandıkları donanımla iş planlarını hazırlamaya başlayan genç girişimci adaylarına bire bir görüşmelerle danışmanlık veriliyor. İş planlarını tamamlayan genç girişimci adayları arasından eğitmenler tarafından ön eleme yapılarak başarılı bulunan gençler İstanbul’da düzenlenen proje sergisine davet edilerek, tanınmış ve başarılı profesyonellerden oluşan Gençlik için Girişimcilik Kurulu’na projelerini sunuyor. Başarılı bulunanlar fonlanarak gençlerin, iş fikirlerini hayata geçirilmesi sağlanıyor. İş fikirlerini hayata geçirme sürecinde ve işlerini kurduktan sonra girişimcilerin en kritik dönemi olan ilk yıllarında da, genç girişimciler kurdukları iş hakkında raporlarını proje ekibine sunarak işletme geliştirme danışmanlığından faydalanıyor. Girişimcilik Kurulu tarafından verilen yönderlik sayesinde de bulundukları illerde ve yerel koşullarda fikir alışverişi yapma fırsatı bulamayacakları profesyonellerin yol göstericiliğinden yararlanıyorlar.3. Yılında Hayatımın Fikri

Hayatımın Fikri Projesi üçüncü yılı olan 2008-2009 akademik yılında projenin uygulandığı üniversite sayısını 10’a proje fonunu da 620.000 TL’ye çıkardı.

Detaylı bilgi için : www.hayatiminfikri.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir