Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Atık Pazarı Sektörünün Gözü Türkiye’de

Avrupa'da tarihi 50 yılı aşan Atık pararı Sektörü, yeni pazarlar arıyor. Türkiye'nin üzerine en çok eğilmesi gereken sektörlerden biri ve yılda 7 milyar avro yatırım öngörülüyor. Düşünülen"Atık dönüşüm sistemleri" sektörü,  Alman firmalarının da gözünü dikmesini sağladı.

Bu yıl "Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı" en çok Almanların ilgisini çekti.  Tüyap'taki fuara 200 firma ve 70 ülke katıldı. Türkiye'ye gözlerin çevrilmesinin en büyük nedeni ise Pazarın Avrupa'da doyma noktasına gelmesi.

İFO Fuarcılık'ın Genel Müdür Yardımcısı Ferhan Tinli "Türk firmalar sektörün daha basite indirgenmiş teknolojiyle ve teknikle çalışan ambalaj atık toplama bölümüyle ilgileniyor. Dönüşüm işlemleri başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın tekelinde" olduğunu açıkladı.

Yılda 120 milyon avroluk ihracat yapan Alman Flottweg firması Türkiye'de yaklaşık 100 milyon avro tutarında İstanbul'da kurulması 3 atık merkezi planlıyor. Bir başka Alman firması olan Tepro firması Avrupa'da 150 dönüşüm merkezi ile, yerel yönetimlerle işbirliğini hızlandırmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir