Finans, Muhasebe, Vergi...
Vergi

Aracılarla yapılan hisse senedi alımı ticari kazanç sayılır

Gerçek kişilerin hisse senedi alım satım işlemleri değer artış kazancı olarak değerlendirilirken, bu işlemler bir aracı kuruluşla sürekli yapılıyorsa bu alım satımdan elde edilen miktar ticari kazanç sayılır. HİSSE SENEDİ ALIM SATIMINDA TİCARİ KAZANÇ BOYUTUSORU: Elimizde bulunan nakit mevcudu ile zaman zaman hisse senedi alım satımı yapmaktayız. Bu işlemleri aracı kurumlar vasıtasıyla yapıyoruz. Yaptığımız bu işten kazancımız olduğu gibi kaybettiğimiz zamanlarda oluyor. Bizim de bu konuda bir anlamda müşterilerimiz var. Tabii ki kazancı onlar adına elde edip, kendilerine aktarırken kendi payımızı alıyoruz.Yaptığımız bu iş Gelir Vergisi mükellefiyetini gerektir mi? Yoksa bugüne kadar yaptığımız şekilde çalışmalarımızı sürdürebilir miyiz?YANIT: Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde gerçek kişilerin sahibi bulundukları hisse senetlerini elden çıkartmalarından sağlanan kazançlar Gelir Vergisi Yasası’nın mükerrer 80. maddesi kapsamında değer artış kazancı olarak değerlendirilmektedir…

Tarih: 11/21/2007

Devamını Okuyunuz (Kaynak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir