Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Arçelik ve Vestel “En büyük 250″de

 Deloitte raporunda Arçelik 127'nci, Vestel 162'nci sırada

Deloitte'un "Tüketici Ürünleri Sektörünün Küresel Güçleri" raporunda, sektörün "en büyük 250" şirket sıralamasında Arçelik 127. sırada Vestel ise 162. sırada kendine yer buldu.

Deloitte'un 2006 yılına ait verilere dayanarak hazırladığı ve tüketici ürünleri sektöründeki küresel eğilim ve gelişmeleri değerlendirdiği raporunda, sektörün en büyük 250 şirketinin, bir önceki yıla göre yüzde 8,4 büyüme sağladıkları ve toplam satışlarda 2,65 trilyon doları geçtikleri bildirildi. 

Rapora göre, sektörün en büyük 250 şirketi listesinde ilk sırayı, 101 milyar 407 milyon dolarlık net satış ile Altria Grubu, ikinci sırayı 91 milyar 658 milyon dolarlık net satış rakamıyla Hewlett-Packard alırken üçüncü sırayı ise 90 milyar 551 milyon dolarlık net satışı ile Samsung Electronics aldı. Bu 3 şirketi, 78 milyar 625 milyon dolar ile Nestle, 77 milyar 966 milyon dolar ile Matsushita ve 76 milyar 476 milyon dolar ile Procter&Gamble izledi.

Listede Türkiye'den Arçelik, 4 milyar 885 milyon dolar ile 127. sırada, Vestel de 3 milyar 672 milyon dolar ile 162. sırada yer aldı. 250 firmalık genel sıralamanın yanı sıra rapor içinde yapılan farklı sıralamalarda da Arçelik ve Vestel önemli başarılar gösterdi. Raporda, Afrika-Orta Doğu bölgesinde tüketim ürünleri firmaları arasında Arçelik en büyük 2., Vestel ise en büyük 3. firma olarak yer aldı. Arçelik'in, dünyanın en büyük 10 beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri firması arasında 6. sırada değerlendirildiği listede 1. sıradaki Sanyo'yu Whirlpool, Electrolux, BSH ve Steinhoff International izledi.

Vestel, raporda en hızlı büyüyen 50 tüketim ürünleri firması arasında 32. sırada gösterildi.

Raporu değerlendiren Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Sorumlu Ortağı ve Tüketim Endüstri Lideri Uğur Süel, tüketici ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların yaşadıkları en büyük zorlukları market markaları (private label) ile yaşanan rekabet, hammadde fiyatlarındaki artış, yeni ürün geliştirmeden elde edilen geri dönüşün düşük olması, geleneksel pazarlama programlarının verimliliğinin düşüşü olarak sıraladı. Süel rapora göre satışlar toplamda yüzde 8,4 büyümüş olsa da firmaların yüzde 16'sının satışlarının düşüş gösterdiğini aktardı.

Süel, ilk 250 firma arasında en büyük grubu oluşturan yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörünün yüzde 5,6 ile en düşük büyüme sergileyen sektör olduğuna dikkati çekti.

Kaynak: Dunya Gazetesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir