Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Arçelik: Kapasite, İhracat ve Kalite

 Arçelik A.Ş.’nin Ankara’daki tesislerinde üretilen bulaşık makinelerinin sayısı 5 milyon adede ulaştı. Üretiminin önemli kısmını ihraç eden Arçelik, 5 milyonuncu bulaşık makinesini de Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderiyor. 

 

Arçelik A.Ş.’nin Ankara’daki tesislerinde üretilen bulaşık makinelerinin sayısı 5 milyon adede ulaştı. Türkiye’nin ilk ve tek bulaşık makinesi tesisi olma özelliğini elinde bulunduran Ankara Bulaşık Makinesi İşletmesi, 5 milyonuncu ürününü Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderiyor. Geçen yıl yaklaşık 783 bin adet bulaşık makinesi üreten tesis, çoğu AB ülkesi olmak üzere toplam 63 ülkeye ihracat yapıyor.

 Ekolojist ile daha az su tüketimi

Kendi teknolojisiyle uluslararası standartlarda üretim yapan Arçelik A.Ş., “değişken devirli motor teknolojisi” ile dünyada bir ilki daha gerçekleştirerek tüketiciler için daha verimli, daha az su tüketen ve yeni programlar içeren ürünler geliştirdi. Arçelik A.Ş., AAA performanslı “Ekolojist” modeliyle dünyanın en az su tüketen bulaşık makinesini üreten beyaz eşya şirketi  oldu.  

63 ülkeye bulaşık makinesi ihraç ediyor.

İlk bulaşık makinesi üretimine 1985’te Çayırova Tesisleri’nde başlayan Arçelik A.Ş., 1992’de Arçelik Ankara Bulaşık Makinesi İşletmesi’nin temellerini atı. İşletmenin üretim adedi, faaliyete geçtiği 1993 yılında 34 bin 273 idi. 2005 yılında bu rakam 783 bin 278’e ulaştı.

2005’ten itibaren tüm ürünlerde elektronik kontrole geçilerek, daha esnek ve akıllı ürünler üretilmeye başlanan işletmenin kurulu kapasitesi 900 bin adete ulaştı. Ürün gamına ankastre ürünleri de ekleyen işletme, üretim kalitesini AAA ürün performansı ile uluslararası kalite standartlarına taşıdı. Ankara’daki 109 bin metrekarelik tesiste, Arçelik A.Ş. kendi teknolojisiyle ürettiği bulaşık makinelerini, çoğu Avrupa Birliği ülkesi olmak üzere toplam 63 ülkeye ihraç ediyor.

Uluslararası standartlarda Arçelik kalitesi

Arçelik Şirketi, çevreye ve doğaya duyarlı ürünleri ile Türk beyaz eşya sektöründe bir ilki gerçekleştirerek bu yıl devreye giren AB Komisyonu Çevre Yönetmelikleri'ne uyum koşullarını yerine getirdi.

Kalite ve üretim süreçlerini uluslararası  standartlarla belgeleyen Arçelik A.Ş., ISO 9001 2000, Uluslararası ISO-EN, TSE Performans ve Elektriksel Güvenilirlik Standartlarına Uygunluk, LGA-Almanya Test Laboratuarı Performans Uyumu ve ihracat yapılan her ülkenin standart kurumundan verilmiş güvenlik onaylarına sahip.

İşletme ayrıca, 2005 yılında Japon Planlı Bakım Enstitüsü’nden alınan TPM Mükemmellik Ödülü’ne de layık görüldü.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir