Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Alman Mahle’den İzmir’e 50 milyon dolarlık yatırım

http://www.ahmueller.com/images/mahle_logo.pngMotor parçaları üretimi yapan Mopisan'ın yüzde 60 hissesini alarak Türkiye pazarına giren Mahle, 50 milyon dolarlık yatırımla İzmir'de bir lojistik merkez ve üretim tesisi kuracak.

 

Otomotiv yan sanayiinde dünyanın büyük firmaları arasında yer alan Alman Mahle yatırım için İzmir'i tercih etti. Ege Serbest Bölgesi'nde (ESB) motor parçaları üretimi yapan Mopisan'ın yüzde 60 hissesini alarak Türkiye pazarına giren Mahle, 50 milyon dolarlık yatırımla İzmir'i Ortadoğu ve Orta Asya'nın üretim ve lojistik üssü haline getirmeyi hedefliyor. İlk etapta 15 bin metrekarelik lojistik merkezini 4 ay sonra hizmete açamayı planlayan Mahle, ESB'de 100 bin metrekarelik alan üzerinde bir üretim tesisi kuracak.

 

Geçen yıl 25 milyon euroluk ihracat gerçekleştiren Mopisan, Mahle ortaklığı ile 2012'de ihracatını 100 milyon euroya çıkaracak. Konya'da da tesisi bulunan Mopisan'ın ismini ortaklıkla Mahle Mopisan olarak değiştirdiğini belirten Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Günday, dünya devi olan Mahle'nin Türkiye'ye adım attığını söyledi. Mopisan'ın 1980'den bu yana piston ve silindir parçaları üretimi yaptığını kaydeden Günday, Mahle ile ortak iş yapar hale geldiklerini vurguladı.

 

Ocak ayında imzalar atıldı

Mahle ile ortaklık sürecinin ocak ayında atılan imzalarla başladığını dile getiren Günday, ortaklık sürecini şöyle anlattı: "Önce biz Mahle'ye üretim yapmak için kapılarını çaldık. Uzun bir süre numune üretimi yaptık. Mahle'nin teknik ekibi kendi üretimleri ile bizim yaptığımız üretimi ayırt edemedi. Bizim kalitemizi gördükten sonra onlar bize ortaklık teklif etti. Biz de ortaklık teklifini değerlendirdikten sonra kabul ettik. Alman Mahle yüzde 60 hisse alarak Mopisan'a ortak oldu. Şirketin adını da Mahle Mopisan olarak değiştirdik" dedi.

Ortaklıkla Mahle'nin Türkiye'yi Ortadoğu ve Orta Asya lojistik üssü haline getirme kararını aldığını anlatan Günday, yeni tesis ile birlikte yıllık 1.5 milyon adet olan piston üretim kapasitelerinin 5 milyon adede, gömlek üretiminin ise 500 bin adetten, 1 milyon adede çıkacağını bildirdi. Günday, lojistik depolarının 4 ay içinde hizmete gireceğini belirterek bu yatırımla en az 250 kişiye daha iş imkânı yaratacaklarına dikkat çekti. 

 

Türkiye'de büyümemiz sürecek

Mahle Mopisan Yönetim Kurulu Başkanı Arnd Franz da Türkiye'nin yedek parça piyasasının sürekli büyüdüğüne işaret ederek, yatırımlarının bu bölgedeki eksikliği gidereceğini kaydetti. Türkiye'de iki üretim tesisi olan Mopisan'ın esnek üretim yapısı ile küçük miktarlı seriler için orijinal parça kalitesinde üretim yaptığını açıklayan Franz, "Müşterilerimize daha hızlı, daha esnek ve zamanında hizmet vereceğiz. Bizim mevcut tesislerimiz daha büyük miktarlı serilere odaklanmıştır ve bazen yedek parça piyasası için esnekliğe ihtiyaç duyuyoruz. Mahle Mopisan, grubumuzun ana işkollarından birini mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır. Yeni yatırımlarla Türkiye'de de büyümemizi sürdüreceğiz" diye konuştu. 

 

Mahle'nin 110 fabrikası var

Mahle Grubu, dünya çapında otomotiv sektöründe faaliyet gösteren en büyük 30 tedarikçiden birisi. İçten yanmalı motorlar için sistem ve yedek parça üreten Mahle'nin ürettiği ürünler arasında piston sistemleri, silindir parçaları, supap sistemleri, hava ve sıvı filtre sistemleri bulunuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde 110 fabrikası ve 40 bin çalışanı bulunan Mahle'nin 7 Ar-Ge merkezinde 350 mühendis çalışıyor. Mahle geçen yılın sonunda 5 milyar euro ciro gerçekleştirdi.

 

Kaynak: Referans 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir