Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Alışveriş Merkezleri Değişiyor

 Alkaş Alışveriş Merkezleri Danışmanlık Limited Şirketi Genel Müdürü Avi Alkaş, yaptığı açıklamada, Türkiye'de önümüzdeki dönemlerde de alışveriş merkezleri sektörünün gelişmeye devam edeceğini söyledi.

Türkiye'de, sayıları 119'a ulaşan, sadece ticaret açısından değil kültür ve sanatsal aktiviteleri toplumsallaştırmasıyla da önemli işlevi yerine getiren yaşam alanları olan alışveriş merkezlerinde, eğlence unsurunun gelecekte daha ön plana çıkacağı bildirildi.

Alkaş Alışveriş Merkezleri Danışmanlık Limited Şirketi Genel Müdürü Avi Alkaş, yaptığı açıklamada, Türkiye'de önümüzdeki dönemlerde de alışveriş merkezleri sektörünün gelişmeye devam edeceğini söyledi.


Merkezlerin gelişirken artık birbirlerinden farklılaşmak için gerek mimari, gerekse konsept açısından yenilik arayışlarını hızlandıracaklarını belirten Alkaş, ''Ev, dekorasyon ve çocuk ağırlıklı merkezler de artışa geçecek'' dedi.

Alkaş, son 2-3 yıldır gözlemlenmekte olan Anadolu şehirlerinde alışveriş merkezi artışının devam edeceğini, Kayseri, Eskişehir ve Samsun'un bu alandaki gelişmelerde dikkati çektiğini ifade etti.

Alışveriş merkezlerinde eğlence unsurunun daha da ön plana çıkacağını vurgulayan Alkaş, şunları kaydetti:

''Günümüzde, alışveriş merkezleri artık sadece belli başlı ihtiyaçları karşılamak için gidilen mekanlar olmaktan çıktı. Ailelerin çocuklarıyla kaliteli zaman geçirdikleri yerler, çevrede yaşayanların kültürel ve sanatsal faaliyetleri takip edebildikleri sosyal alanlar, merkezin ve mağazaların çekiciliğinden dolayı ziyaretçilerin ihtiyaçtan değil sadece canları çektiği için alışveriş yapabildikleri buluşma mekanları haline geldi.

Buralara artık alışveriş yanı sıra eğlence, kültür ve sanat gibi birçok unsuru barındıran birer yaşam alanları oldu. Özünde birer ticari mekan olan alışveriş merkezleri, zamanla sosyal buluşma mekanlarına dönüyor. Bazı toplumsal görevlerinin de bilincine varılması sonucu merkezlerdeki boş alanları kullanılmak suretiyle faaliyetlerde buna göre düzenlemelere gidilebiliyor.''

Alkaş, birçok alışveriş merkezinin sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışıp, ünlü isimlerle yapılan işbirlikleri sayesinde topladıkları gelirleri bağışladıklarını kaydetti.

Merkezlerin topluma faydalarının sivil toplum kuruluşlarıyla sınırlı olmadığını anlatan Alkaş, şöyle devam eti:

''Merkezlerde çevredeki halkı da içine katan çok farklı sosyal aktiviteler de yer alabiliyor. Bazı merkezler, okullar arası tiyatro yarışmaları düzenleyerek, öğrencilerin bir araya gelmelerini sağlıyor.

Ayrıca, merkezde yer alan elektronik kiosk aracılığıyla farklı okulların öğrencileri bilgi yarışmasına katılabiliyor. Bunların yanı sıra alışveriş merkezleri aracılığıyla golf sporu, binicilik ve klasik müzik gibi çok farklı sosyal aktiviteler de topluma tanıtılıyor.''

AA Infomag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir