Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

Akıllı Cep Telefonu Satışında Artış

Aylık ortalama akıllı telefon satışı 2013 yılında 750bin iken 2014 yılında 755bine yükseldi.

Kredi kartına taksit yapılmasını kısıtlayan yasalardan sonta teknoloji marketlerinin aylık akıllı cep telefonu satışları yıllık bazda %18 geriledi. Cep telefonu satışlarında

Satışlar teknoloji marketlerinden cep telefonu operatörlerine doğru kayıyor.

Telefonlarda taksit uygulamasının kaldırılmasının ardından, teknoloji marketlerinde gerçekleşen akıllı telefon satışlarının 2013 yılındaki satışların da gerisine düştüğüne dikkat çeken  Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir şu bilgileri verdi: 

“Tüm Türkiye pazarı incelendiğinde ise teknoloji marketlerinin aksine bir tablo ortaya çıkıyor ve akıllı telefonların satış adetlerinin arttığı görülüyor. GfK verilerine göre, ülke genelinde 2013 yılında ayda ortalama 750 bin adet akıllı telefon satılırken, bu sayı 1 Şubat 2014’ten sonra 755 bine çıktı. Bunun ise sadece 158 bin adedi teknoloji marketlerinde satılıyor.

Bu durum, 1 Şubat’ta yürürlüğe giren kredi kartı düzenlemesinden sonra teknoloji marketlerinde ciddi düşüş yaşayan akıllı telefon satışlarının diğer satış kanallarına ciddi bir şekilde kaydığını ve hatta büyüme gösterdiğini ispatlıyor.

Kısacası, kredi kartı sınırlandırmasından sonra teknoloji marketlerinin kaybettiği pazar, GSM operatörleri ve senetli satış mağazalarına altın tepside sunuldu. Kredi kartı düzenlemesiyle telefon satışlarının düşürülmesi planlanıyordu ancak bu önlemin hiçbir işe yaramadığını satış rakamları ortaya koyuyor. Şubat ayında dillendirdiğimiz öngörülerimiz gerçekleşti ve olan teknoloji marketlerine oldu. Bu sınırlamadan tek kârlı çıkan GSM operatörleri ve senetli satış mağazaları oldu.”

Oranlar:

2013 aylık ortalama akıllı cep telefonu satış miktarı: 750bin
2014 aylık ortalama akıllı cep telefonu satış miktarı: 755bin

2013 teknoloji marketleri aylık ortalama akıllı cep telefonu satış miktarı: 192bin
2014 teknoloji marketleri aylık ortalama akıllı cep telefonu satış miktarı: 158bin

Görüldüğü gibi % 4’lük bir azalma var. Bu azalmanın detayına bakarsak, GSM operatörleri tarafında % 0,6’lık artış, Teknomarket tarafında % 18’lik azalma var. Yıllık bazda da bakılırsa, bu rakamlara göre, 2014 sonunda 350.000 telefon daha az satılmış olacak. Bu da akıllı telefonların ithalat fiyatı anlamında ortalama 500 TL ile çarpılırsa yurtdışına 175 M TL daha az para ödenecek anlamına geliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir