Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

AB’den AR-GE Kaynağı

Bu yılın başından itibaren uygulamaya konulan 53.2 milyar Euro bütçeli "Avrupa Birliği 7'nci Çerçeve Programı", işletmeler, gerçek kişiler ve üniversitelerin araştırma-geliştirme çalışmalarına kaynak sağlama konusunda önemli fırsat sunuyor.

Söz konusu program TÜBİTAK, TOBB ETÜ ve TURBO-ppp işbirliği ile bugün başlayacak iki günlük konferansla tanıtılacak. İşletmelere, gerçek kişilere ve üniversitelere araştırma-geliştirme alanında kaynak sağlayacak olan AB 7'nci Çerçeve Programı 53.2 milyar Euro'luk bir bütçeye sahip. Daha fazla proje desteği almak için işbirliği imkanlarının araştırılacağı program, ilk kez 7 yıl süreli olarak ve bütçesi yükseltilerek uygulanacak. Avrupa Birliği'nin araştırma ve teknoloji geliştirme projelerini desteklediği programların 7'ncisi olan program 2013 yılına kadar devam edecek.

Devlet Bakanı Ali Babacan ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun açılış konuşmalarını yapacağı "Avrupa Birliği 7'nci Çerçeve Programı"na ilişkin konferansa, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nükhet Yetiş, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Tahsin Kesici, AB Komisyonu Araştırma Genel Müdürü Jose Manuel Silvia Rodrıguez ve NOKIA teknoloji politikalarından sorumlu Başkan Yardımcısı Erki Ormala katılacak.

Proje desteği alabilmek amacıyla ilgililere yol göstermenin de hedeflendiği toplantıya, AB Komisyonu uzmanları, Avrupa Teknoloji Platformları ve AB 6'ncı çerçeve programında başarılı olmuş Türk kuruluşlarının temsilcilerinin de katılımıyla yüz yüze görüşme imkanları sağlanacak. 7'nci Çerçeve Programı 1 Ocak 2007-2013 döneminde yürürlükten kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir