Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

ABde telif hakları 95 yıla çıkıyor

 AVRUPA Birliği sanatçıların telif hakkı alma süresini 50 yıldan 95 yıla yükseltmek için çalışmalara başladı. AB Komisyon üyesi Charlie McCreevy’den gelen, "Telif hakları bir insan ömrünü bile kapsamıyor" eleştirisi üzerine harekete geçen komisyon bu konuda öneriyi uygulama kararı alırsa AB telif hakları konusunda Amerika ile aynı seviyeye gelmiş olacak. 

ADALET GELECEK: İngiltere’de müzik şirketlerini temsil eden İngiltere Fonografi Enstitüsü kararın uygulanması durumunda patent sistemine adalet geleceğine dikkat çekerek, "Hem Avrupa Birliği, hem de İngiltere’de daha yaratıcı şirketlerin doğması için bunun yapılması gerekiyor" açıklamasını yaptı.

2 YIL ÖNCE RET GEMİŞTİ: İngiltere’de benzer bir konu 2 yıl önce de görüşülmüş, ancak kabul edilmemişti. Tüketiciye direkt maliyet yaratacak olan bu karar kapsamında telif hakkını doldurmuş kayıtlar da basitçe kilitlenecek. Sanatçılara telif hakkı süresi içinde eski şirketlerinin albümü yeniden çıkarmak istememesi durumunda yeni bir şirketle anlaşma hakkı da tanıyan bu kanun kapsamında AB’nin Amerika’yı yakalayarak rekabetçilik konusunda ön plana çıkartılması da hedefleniyor.

Kayna: hurriyet.com.tr 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir