Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

3. köprü geçiş ücreti otomobiller için 9.90 lira kamyonlar için ise 21.29 lira

3. köprü 26 Ağustos’ta açılması planllanıyor. İsmi bilindiği üzere Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacak. En önemli bilgi ise belli oldu, Evet geçiş ücreti 2016 yılının sonuna kadar otomobiller için 9.90 lira kamyonlar için ise 21.29 lira olacak.

Köprü ücreti neden bu kadar pahalı?

Fiyatın bu şekilde olmasının nedeninin projenin uluslarası finansmanı ve bu nedenle ihaleye dolar bazın çıkma zorunluluğu olarak açıklandı. Köprünün geçiş ücreti 1 ocak dolar tarihli kur esas alınarak yeniden hesaplanacak. Belirlenen yeni köprü ücreti de bu şekilde yıl sonuna kadar geçerli olacak.

3. Köprüde geçiş ücreti nasıl ödenebilecek?

OGS ve HGS’nin yanı sıra köprüye alışmalarını sağlamak için nakit para ile geçiş de bulunacak. Sonraki süreçte periyodik olarak nakit geçiş kaldırılacak.

KDV oranı köprülerde yüzde 8, otoyollarda yüzde 18. Köprü geçiş ücretlerine KDV’de dahil ediliyor.

 

3. köprü bağlantıları nasıl olacak?

Gebze’den Kurtköy’den otobana giriş mümkün olacak ve köprüyü geçerek, Odayeri’den Mahmutbey’e inilebilecek. Böylece her iki yakada TEM’e bağlantı olacak.

2019 yılında biz Akyazı’dan otoyola girip Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak, Kınalı’dan çıkmak yeni bağlantı yolları ile mümkün olacak.

Ağır vasıta araç trafiği Istanbul’dan çıkarılabilecek mi?

Ağır vasıtaların trafiği 3. köprüye kaydırılarak İstanbul’un ağır vasıtalardan kaynaklı trafik yükünü şehir merkezinden çıkarılması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir