Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

3. Havalimanı’na ilişkin yapılmış olan kamulaştırmalar iptal edildi!

TOKİ İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin bugün verdiği “Üçüncü havalimanı inşaatı için bazı arsaların bedeli olarak kararlaştırılan 16 milyon 289 bin liranın TOKİ tarafından arsa sahiplerine ödenmemesi üzerine kamulaştırma kararının durdurulması” ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

TOKI’nin yapmış olduğu açıklamada 3.Havalimanı’na ilişkin toplam 7651 hektarlık alanın yalnızca %1’inin kamulaştırma gerektirdiğini, geri kalan %1’in zaten kamu arazisi olduğunu duyurdu. TOKİ daha yüksek bir kamulaştırma fiyatında uzlaşmasını ve 3. Havalimanı inşaatının planlandığı şekilde devam etmesini bekliyor.

Açıklamaların ayrıntıları incelendiğinde;

– İstanbul ilinin Arnavutköy ve Eyüp ilçeleri sınırları dahilinde yapımına başlanılan ‘İstanbul 3’üncü Havalimanı’ Projesinin alanı 7.651 ha.dır. Bu alanın (%99’u) 7.538 ha.lık kısmı kamu arazisi, diğer %,1’den daha küçük olan 113 ha.lık kısmı ise özel mülk arazisidir.

-Özel mülkiyete konu arazilerin kamuştırma bedellerinin tespitine ilişkin, 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunun 11’inci Maddesi uyarınca; TOKİ tarafından, SPK lisanslı değerleme kuruluşları, serbest piyasadaki uzman kurum ve kuruluşlardan da görüş alınarak kamulaştırılacak arazilerin yasal mevzuatlar çerçevesinde bilimsel metodları kullanarak kıymet takdirleri yapılmıştır. TOKİ tarafından tespit edilen arazi m2 birim değerleri 22 TL ile 175 TL arasında değişmektedir. Arazinin mevcut kullanımına, konumuna ve özelliklerine göre değer tespiti yapılmıştır. Uzlaşma sağlanamayan mülk sahiplerine bedel tespiti ve tescil davaları açılmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir