Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

200 milyon Euroluk ihaleyi aldı Euro 2008in ürün lideri oldu

Avusturya merkezli IPM Şirketler Grubu’nun sahibi Akhim Niyazi Türesin, Euro 2008’in lisanslı ürünlerinin tek tedarikçisi oldu.

Referans Gazetesi’nin haberine göre şapkadan atkıya, çakmaktan oyuncak otobüse, battaniyeden plaj havlusuna kadar Euro 2008 logolu bütün ürünler Türesin’in imzasını taşıyor. Türk işadamı Akhim Niyazi Türesin’in sahibi olduğu Avusturya merkezli IPM Şirketler Grubu, 35 ülkeden firmanın katıldığı ihalede ipi göğüsleyerek Euro 2008’in lisanslı ürünlerinin tek tedarikçisi oldu. Referans Gazetesi’nin haberine göre şapkadan, atkıya, çakmaktan oyuncak otobüse, battaniyeden, plaj havlusuna kadar Euro 2008 logolu bütün ürünler Türesin’in imzasını taşıyor. 

Niyazi Türesin’in kazandığı ihale Türk firmaları için de yeni bir gelir kapısı açtı. Pakistan’a hediyelik futbol topu, Tayvan’a oyuncak otobüs, Çin’de çakmak ürettiren Türesin, tekstil ürünlerinin üretimini ise Türk firmalarına yönlendirdi.

SİPARİŞLER SÜRECEK: İzmirli Menderes Tekstil, Konyalı Mink Tekstil, Denizlili Oğuzlar Tekstil ve Gürsan Tekstil harıl harıl Euro 2008 için ürün üretiyor. "Türk firmalarına ilk siparişlerle 10 milyon Euro’luk gelir kapısı açtık. Euro 2008 siparişleri daha devam edecek. Bu bir başlangıç. Sadece Euro 2008’in ürünlerinin üretim hakkını değil, Dünya Kupası 2010, Dünya Basketbol Şampiyonası, golf turnuvası hepsinin üretim haklarını aldık" diyen Türesin’in hedefi Euro 2008 ile adım attığı spor endüstrisinde bir dev olmak.

40 MİLYON EURO CİRO: Türesin, "Sadece Euro 2008’den 40 milyon Euro ciro bekliyoruz. Dünya kupasında ise bunun en az 5 katını kazanacağız. Biz kazandıkça Türk firmaları da bizimle kazanacak. İtalyanları eledik ihaleyi aldık" diyen Türesin, Viyana Üniversitesi İşletme Ekonomi mezunu. Yüksek lisansını ABD’de yaptıktan sonra uzun yıllar Metro Grup, Arthur Anderson gibi firmalarda üst düzey yöneticilik yapan Türesin, 1997’de Avusturya’da tekstil ağırlıklı IPM şirketini kurdu. Avrupa’da 3 binin üzerinde otel ve hastanenin çamaşırların tedarikçisi olan firma, AB’nin en büyük perakende zincirlerinin de tekstil ürünlerini sağlıyor. Ayrıca büyük şirketlerin promosyon hediyelerini de üreten IPM, kulüplere taraftar ürünleri sağlıyor.

TOP HARİÇ TÜM ÜRÜNLER: Avrupa Kupası ihalesine girmek için çok uzun yıllar beklediklerini anlatan Türesin, "Tecrübelerimizi kazandıktan sonra girdik çünkü çok dikkatli olunması gereken bir konu. Yaptığımız en ufak bir yanlışlık bütün şirkete zarar verirdi. İhale süreci kıran kırana geçti. 35’in üzerinde firma katıldı, son iki firma olarak İtalyanlar ve biz kaldık. İş planımızı, ürünlerimizi çok iyi hazırlamıştık. Bu sayede ihale bizim oldu" dedi. 16 takımın sahalarda koşturacağı top haricinde her ürünü üretme lisansı aldıklarını anlatan Türesin, "Adidas’ın ürünleri hariç diğer bütün ürünleri biz yapacağız. Adidas’ın da sadece futbol topu var" açıklamasını yaptı.

Tekstil ürünleri için özellikle Türkiye’yi seçtim

TEKSTİLDE Mısır, Pakistan, Portekiz’de üretim yapabileceğini ancak Türkiye’yi seçtiğini anlatan IPM Şirketler Grubu’nun sahibi Akhim Niyazi Türesin, "Farklı ülkelerde üretebilirim ama doğal olarak Türkiye’yi seçtim. Firmalardan da çok memnun kaldık, aynı firmalarla sözleşmelerimiz devam edecek" diye konuştu. Türesin, Dünya Kupası’nda Euro 2008’deki 40 milyon Euro cironun en az 5 katını yakalamayı beklediklerini ifade etti. Lisanslı ürün satışlarına ilk olarak kupayı organize eden ülkeler İsviçre ve Avusturya’da başlandığını belirten Türesin, satışların en son Türkiye’de devreye gireceğini söyledi.

Menderes 50 bin nevresim Mink 600 bin battaniye üretecek

PAKİSTAN’da hediyelik futbol topu, Tayvan’da oyuncak otobüs, Çin’de çakmak ürettiren IPM Şirketler Grubu, Türkiye’de şimdilik 4 firmayla çalışıyor. Çalıştığı en büyük üretici Menderes Grubu’na bağlı Akça Tekstil. Firma nevresim, havlu grubu, plaj havlularını üretiyor. Avrupa Kupası için ilk etapta 50 bin nevresim üretecek olan firmanın kupadan 1 milyon Euro’luk ciro beklentisi var. Menderes Tekstil aynı zamanda nevresimlerin Türkiye dağıtımını da üstlendi.

Kaynak: Hurriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir