Finans, Muhasebe, Vergi...
Vergi Mevzuat

100 bin liralık fırsat kapısı açıldı!

TÜBİTAK 125 girişimciye 100 bin liraya kadar hibe verecek. Bireysel girişimcilere yönelik ilk kez başlatılan destek programı kapsamındaki hibeler, geri ödemesiz sermaye desteği olarak verilecek. Program sonunda iş fikirlerini geniş kapsamlı Ar-Ge projelerine dönüştüren girişimciler 550 bin liraya kadar desteklenecek.


745 BAŞVURU YAPILDI
TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nca (TEYDEB) yürütülen destek programının Haziran 2012’deki ilk başvuru dönemine 745 iş fikri başvurusu geldi, bu iş fikirlerinin 451’i ikinci aşama başvurusu yapmaya hak kazandı.
İş planı hazırlamaları için eğitim ve rehber desteği alan girişimcilerden 360’ı iş planlarını zamanında hazırlayarak ikinci aşamaya başvurdu. Yapılan değerlendirmede, söz konusu 360 iş planından 125’i, sermaye şirketi kurarak 100 bin liraya kadar geri ödemesiz sermaye desteği almaya hak kazandı.

HANGİ ALANLANLAR ÖNE ÇIKTI?
TÜBİTAK’ın sermaye desteği vereceği iş planlarının yüzde 34’ünü bilişim teknolojileri alanındaki projeler oluşturuyor. Yüzde 22’si elektrik-elektronik, yüzde 17’si biyoteknoloji, yüzde 11’i ulaştırma ve savunma, yüzde 10’u makina-imalat, enerji ve tekstil ile yüzde 6’sı da malzeme, metalurji ve kimya alanında.

HANGİ İL BİRİNCİ SIRADA?
Destek almaya hak kazanan iş planlarının yoğunlukta olduğu şehirler sıralamasında ise Ankara 44 projeyle birinci sırada yer alıyor. Başkenti 42 projeyle İstanbul, 8 projeyle Eskişehir, 5 projeyle İzmir takip ediyor. 26 proje ise aralarında Iğdır ve Elazığ’ın da bulunduğu diğer illerdeki girişimcilere ait.

GİRİŞİMCİLERİN YÜZDE 11’İ KADIN
Yüzde 11’ini kadınların oluşturduğu girişimcilerin yarısından fazlası 30 yaşın altında bulunuyor. Desteklenecekler arasında trafik izleme sistemi, sentetik tohumların geliştirilmesi, kablosuz su altı keşif robotu, bomba tespit sistemi, tren kazalarına karşı erken uyarı sistemi ve DNA şifrelemesi gibi iş fikirleri yer alıyor.

İLK ÖDEME TEMMUZ AYINDA
1512 destek programı kapsamında girişimciler, sermaye şirketlerini 15 Mayıs’a kadar kurarak TÜBİTAK’a başvuracak. Yapılan sözleşmenin ardından 1 Temmuz’da iş planında önerilen faaliyetlere başlanacak. TÜBİTAK, belirtilen proje bütçesinin ilk ödemesini Temmuz ayında yapacak. Proje ortasında da ara ödeme yapılacak. TÜBİTAK, girişimciye finansal, idari ve teknik konularda da destek olmaya devam edecek. Ayrıca ikinci aşama süresince her firmaya bir iş rehberi atanacak.
12 aylık sürenin sonunda ise ikinci aşama tamamlanacak.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir