Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Şirketlerin sosyal sorumluluk yarışı

http://www.insankaynaklari.com/Admin/cm_dev/consultant/BodyImages.asp?fld=2&BodyID=7301Türkiye’nin sosyal sorumluluk anlamında önde gelen şirketlerini, isimlerini ve projelerini belirleyen Capital’in araştırmasında sonuçlar pek değişmedi. Halkın tercihlerini yansıtan en sorumlu şirketler listesinde, ilk iki sırayı geçen yıl olduğu gibi Sabancı ve Koç Holding aldı. 

TÜRKİYE’de hayırseverlikten kurumsal sosyal sorumluluğa (KSS) dönüşü mercek altına yatıran Capital, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği "Türkiye’nin Sosyal Sorumluluk Liderleri" araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Katılımcıların yüzde 72’sinin KSS çalışmalarını, iş dünyasının görevleri arasında gördüğü araştırma sonuçları "Türkiye’nin Sosyal Sorumluluk Liderleri" olarak görülen şirketlerin pek değişmediğini gösterdi. Türkiye’nin en sorumlu şirketi olarak ilk sırayı Sabancı’ya, ikinci sırayı da Koç’a yer veren sıralama değişmedi.

HALKIN BİRİNCİSİ SABANCI: Capital önderliğinde ve Philip Morris sponsorluğunda gerçekleştirilen araştırma, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları taktir edilen şirketleri, liderleri ve projeleri ön plana çıkardı. Halk genelinden 1.321 kişinin, iş dünyasından 376 yöneticinin katılımıyla gerçekleşen çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 39’unun tercihi ile bu yıl da ilk sırada yer almayı başardı. Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, grubun halk tarafından beğenilen kriterlerde oluşturduğu sosyal sorumluluk faaliyetlerinin büyük bir bölümünün Sabancı Vakfı tarafından hayata geçirildiğini söylerken, en fazla kaynak ayırdıkları konunun eğitim olduğuna dikkat çekti. Halkın takdirini toplayan ikinci kuruluş ise yine geçen yıl olduğu gibi yüzde 32’lik bir oranla Koç Holding oldu.

İŞ DÜNYASINA GÖRE TURKCELL: Üçüncü sırada yer alan Turkcell ise iş dünyasının değerlendirmesinde ilk sıradaki yerini korudu. Turkcell Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Filiz Karagül Tüzün, Kardelenler Projesiyle, 2000 yılından bu yana 18 bin 400 öğrenciye Turkcell bursu verdiklerini geçen yıl burs verdiğimiz Kardelen sayısını 5 binden 10 bine çıkardıklarını belirtti. Araştırmada dördüncü sıraya Ülker yerleşirken, bu grubun Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, sosyal sorumluluk çalışmalarında spor ve çevre konularına yoğunlaştıklarını belirtti. Arçelik de yaptığı sosyal sorumluluk çalışmalarıyla geçen yıla damgasını vuran şirketlerden oldu. Eczacıbaşı da 4 yıldır Türkiye’nin Sosyal Sorumluluk Liderleri sıralamasında ilk 10 arasında yer aldı. İlk 10 arasına giren diğer şirketler ise sırasıyla Akbank, Doğan Holding, Zorlu Holding ve Avea oldu.

EKSİK KALAN BOYKOT EDİLİR: Kurumsal sosyal sorumluluğu Capital Dergisi için değerlendiren Global Reporting Initiative (GRI) Yönetim Kurulu Başkanı Ernst Ligteringen, şu tespitlerini aktardı: "Günümüzde müşterilerin birçoğu artık KSS çalışmalarının önemini kavramış durumda. En önemlisi bu konuda şirketlerin saydam olmasını istiyorlar. Hatta marka değeri ve cirolarıyla göz dolduran pek çok şirketi, etik ticaret yapmamaları nedeniyle boykot ediyorlar. Yine de tüketicilerin bu alandaki bilincinin olması gereken seviyeye ulaştığını düşünmüyorum. Ama bu da şirketlerin suçu diyebiliriz. Çünkü, şirketler son kullanıcıya yeterli bilgiyi sunmuyor ve saydam değiller."

Türk şirketleri ’sosyal sorumluluk’ta hızlanmalı

GLOBAL Reporting Initiative (GRI) Yönetim Kurulu Başkanı Ernst Ligteringen, "Türkiye gelişmekte olan piyasalarda ön plana çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Yabancı yatırımcı da Türkiye’yle yakından ilgileniyor. Yine de, bu ilginin daha da artması için, Türkiye’deki şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) anlamındaki çalışmalarına hız vermesi gerekiyor. Şu anda ise bizim gözlemlediğimiz kadarıyla, en azından bu alandaki çalışmalarını bir raporla paylaşan şirket sayısı oldukça az. Bu anlamda Türk şirketleri hızlanmalı" dedi.

Halk Sabancı’yı, iş dünyası Karaca’yı seçti

CAPITAL Dergisi’nin bu yıl dördüncüsü düzenlediği araştırma, kurumsal sosyal sorumlulukta (KSS) önde gelen şirketlerin yanı sıra, bu alanda çalışmalarıyla beğeni toplayan iş liderlerini de ön plana çıkardı. Türkiye’nin en sorumlu liderleri olarak bakıldığında, halkın gözünde sosyal sorumluluk ve hayır işlerinde en başarılı isim Güler Sabancı oldu. Listede ilk 3’e gider diğer isimler Dilek Sabancı ve Rahmi Koç oldu. İş dünyasının sosyal sorumlulukta en başarılı bulduğu isim ise Hayrettin Karaca oldu. Güler Sabancı ve Rahmi Koç’ da Karaca’yı izleyen isimler oldu.

Kaynak: Hurriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir