Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Şişecam’dan Kapasite Arttırımı

 Değişen tüketici ihtiyaçlaryla beraber artan tüketim ve bunu çözmek için kapasiteyi artırmaya yönelik işletme stretejilerine gösterilebilecek güncel bir örnek:

Maden suyuna şişe yetişmedi Şişecam yeni fabrika kurdu
Şişecam'ın Bursa'da 45 milyon dolarlık yatırımla faaliyete geçen cam fabrikasında sadece madensuyu şişesi üretilecek

Şişecam'ın Bursa'nın Yenişehir ilçesinde dün açılan cam fabrikasında, maden suyu tüketiminin artması nedeniyle sadece maden suyu şişesi üretilecek.
Şişecam Cam Ambalaj Grup Başkanı Teoman Yenigün, 1995'te yıllık 10 bin ton olan maden suyu tüketiminin bugün 160 bin tona ulaştığını söyledi.

Yenigün, "Cam sektörü yıllık ortalama yüzde 7'lerde büyürken maden suyu sektörü çift haneli olarak büyüdü. Biz de daha önceden kavanoz olan ağırlıklı üretimimizi geçen yıldan itibaren maden suyu şişesine döndürdük" dedi.

45 milyon dolarlık yatırımla faaliyete geçen fabrikanın yıllık 120 bin ton kapasitesi bulunuyor. Şişecam, Bursa Yenişehir fabrikasına üç yılda toplam 370 milyon dolarlık yatırım yaparak, kapasiteyi 360 bin tona yükseltmeyi planlıyor.

958 milyon $ yatırım
Maden suyu şişesi üretimi yapacak olan fabrikanın tam kapasiteyle çalışmaya başladıktan sonra Avrupa'nın en büyüğü olması bekleniyor. Şişecam, son 1.5 yılda toplam 958 milyon dolar yatırım yaptı.
Yurtdışındaki büyümeye Rusya ile devam edeceklerini söyleyen Yenigün, 1 milyar dolar ciroyu sağlayacak yatırımlarla Avrupa'nın üçüncü büyük üreticisi olmayı planladıklarını belirtti.

'AB hamasetle ele alınmaz'
Bursa'daki fabrika açılışını Şişecam Cam Ambalaj Grup Başkanı Teoman Yenigün, Şişecam Genel Müdürü Doğan Arıkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu yaptı. Erdoğan törende, Şişecam'ın üretiminin büyük bölümünün AB'ye ihraç edildiğine değinerek, "AB, hamasetle ele alınamaz" dedi.

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir