Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Çinde 267 fabrika olimpiyatta hava temiz olsun tatiline çıktı

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, uzun bir mücadele verdikten sonra dünyanın en eski spor etkinliği Olimpiyatları başkenti Pekin’de düzenleyebilme hakkını elde etmişti.

http://www.binaisletimi.com/wp-content/lamp-post.JPG

24 Mart’ta Yunanistan’ın Olimpos Dağı’nda Yunan sanatçıların yaktığı Olimpiyat meşalesi, tüm dünyada Tibet’in bağımsızlığını isteyenlerin protestoları arasında Pekin’e ulaşabilmişti. Yeterince istikrarlı olmayan Çin’de Olimpiyatlar’ın düzenlenmesi eleştirilirken çevreye hassasiyet gösterilmemesi konularına da dikkat çekilmişti. Pekin başta olmak üzere özellikle tuvaletlerde önemli çalışmalar yapan Çin yönetimi, 2008 Pekin Olimpiyatları başlamadan önce temiz hava için bazı fabrikalarda üretimi durdurmaya karar verdi. 

267 fabrika duracak

Hükümet ve endüstri kaynaklarına göre, başkent Pekin’in kuzeyinde bulunan Hebei eyaletindeki sanayi kenti Tangshan’daki yetkililer, olimpiyatlardan önce havanın kalitesinin düzeltilmesi amacıyla 267 firmaya faaliyetlerini durdurma talimatı verdi. Tangshan’da bir hükümet yetkilisi, üretimi durdurulması istenen firmaların kok kömürü, çimento ve küçük elektrik üretim fabrikalarının yanı sıra 66 adet çelik üretim tesisi olduğunu söyledi. Uzmanlar, bu firmaların küçük çaplı olduğunu ve Çin’in çelik üretiminin yüzde 20’sini karşılayan Hebei eyaletinin çelik sanayisine etkisinin önemli olmayacağını vurguladılar.

20 milyar dolar havaya

Dünyanın en kirli kentlerinden biri olan Pekin’de, 8 Ağustos’ta başlayacak Pekin Olimpiyatları hazırlıkları sürerken kronik hava kirliliğiyle mücadele için 20.43 milyar dolar harcandı. 1 Temmuz’dan itibaren emisyon standartlarına uymayan araçların Pekin’in merkezine girmesi yasaklandı. Pekin’de 20 Temmuz’dan itibaren kentteki 3 milyon araçtan yarısının trafiğe girmesini önlemek için trafik kontrol sistemi uygulanmaya başlanacak. 

 

Kaynak: Hurriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir